DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2163617฿%0.4324

ETHEREUM

116371Ξ%3.90469

a

BAKAN VARANK: MİLLİ FÜZE PROJELERİMİZİ ARTIK KENDİ MOTORUMUZLA YAPABİLİYOR HALE GELECEĞİZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kale Grubu’nun Savunma ve Havacılık Şirketlerinden Kale Ar-Ge’nin Geliştirdiği Milli Turbojet Motoru’nu Test Ederek, Proje Hakkında Bilgi Aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yerli Havacılık ve Savunma Şirketi Kale Havacılık ve Kale Ar-Ge’nin Tuzla’da Bulunan Tesislerinde Devam Eden Projeleri İnceleyerek, Şirket Tarafından Geliştirilen Yerli Füze Motorunun Testini Yaptı.

Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay ve Beraberindeki Mühendislerle Beraber Testi Yapan Varank, Testin Ardından Açıklama Yaptı.

Kale Havacılık’ın Türk Savunma Sanayisinin En Önemli Üretim Merkezlerinden Biri Olduğunu Anlatan Varank, “Kale Grubu Sanayide Göz Bebeği Firmalarımızdan Bir Tanesi Ama Aynı Zamanda Savunma ve Havacılık Sanayisinde Oldukça Güçlü Bir Firmamız.” İfadelerini Kullandı.

Grubun Üretim Tesislerinde F-35’in Çok Önemli Parçalarının Üretildiğini Aktaran Varank, Grubun Boeing Ve Airbus Gibi Önemli Havacılık Şirketlerine Tedarik Sağladığını Söyledi.

Grubun Motor Teknolojilerinde de Öne Çıktığını Aktaran Varank, Şunları Kaydetti:

“Motor Sanayisinde Öncelikle Ülkemizin İhtiyaçlarını Karşılamak Üzere Kale Önemli Projeler Gerçekleştiriyor. Bu Kale KTJ-3200 Turbojet Motoru’muz 3.200 Newtonluk Bir Roket Motoru. Şu Anda Savunma Sanayimizde Yerli ve Milli Olarak Geliştirdiğimiz Ürünlerin Bir Kısmı Bu Boyutta ve Bu Güçte Motorlar Kullanıyor. Biz Bunları Yurt Dışından İthal Eder Durumdaydık Ama İnşallah Bunların Çok Kısa Zamanda Devreye Girmesiyle Birlikte Çok Önemli Milli Füze Projelerimizi Artık Kendi Motorumuzla Yapabiliyor Hale Geleceğiz. Kendi Ürünlerimizi Piyasaya Çıkarmış Olacağız.”

“MÜHENDİSLERİMİZE HEM GÜVENİYORUZ HEM ONLARLA GURUR DUYUYORUZ”

Varank, Ziyaret Ederek Bilgi Aldığı Genç Mühendislere ve Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay’a, Yıllar Süren Yoğun Emekleri İçin Teşekkür Ederek, Bu Emekler Sayesinde Milli Turbo Jet Motorun Çok Kısa Süre İçinde Seri Üretime Hazır Hale Geleceğini Söyledi.

“Az Evvel Testini Yaptık, Sesini Duyduk.” Diyen Varank, Türkiye’nin Yerli ve Katma Değerli Üretimiyle Dünyada Fark Oluşturan Ülkeler Arasında Yer Almak İstediğini Kaydetti.

Varank, Şöyle Konuştu:

“Savunma Sanayisinde Son Dönemde Elde Ettiğimiz Başarıları Dünya Medyası ve Ülkeler Konuşuyor. Bu Kendi Geliştirdiğimiz Ürünlerle Adeta Savaş Konseptleri Değişmeye Başladı. Tabii Kale’nin Burada Geliştirdiği Ve İnşallah Yakın Zamanda Teslim Edeceği Bu Motorlarla da Ülkemizde Çok Büyük Bir Açığı Kapatmış Olacağız. Biliyorsunuz Türkiye’ye Gizli-Açık Ambargolar Uygulanıyor. Bu Manada da Ambargoları Yenecek Bir Ürünü Bugün Burada Test Etmiş Olduk. Gerçekten Gururluyuz.”

Türkiye’nin Milli Turbojet Motoru Projesi’ni Geliştiren Genç Mühendislere İnandığını Belirten Varank, “Biz Mühendislerimize Hem Güveniyoruz Hem Onlarla Gurur Duyuyoruz. İnşallah Böyle Başarılı Projeleri Hem Ziyaret Etmeye Hem de Kamuoyuna Tanıtmaya Devam Edeceğiz.” Diye Devam Etti.

İLK OLARAK SOM FÜZELERİNDE KULLANILACAK

Kale Grubu Şirketlerinden Kale Ar-Ge, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın İhtiyacı Olan STAND-OFF Mühimmatın (SOM) Seri Üretiminde Kullanılacak Olan Milli Turbojet Motor’un ve Motora Ait Alt Sistemlerinin Tasarımı, Üretimi, Testlerinin Yapılması, Teknoloji Gösteriminin Gerçekleştirilmesi, Eğitim ve Bakımı İle Teknik Veri Paketi’nin (TVP) Hazırlanmasını Üstleniyor.

Geliştirilecek Sistem, SOM Yanı Sıra Olası Modifikasyonlarla Diğer SOM Benzeri Milli Sistemlerle de Kullanılabilecek, Daha Uzun Menzilli Turbojet Motorlar’ın Geliştirilmesi İçin İlk Aşamayı Oluşturacak.

Kale Grubu, Türkiye’nin Savunma ve Havacılıkta Büyük Bir Atılım Gerçekleştirdiği Son 16 Yılda, Yerlileşme Programının da En Önemli Paydaşlarından Biri Haline Geldi.

Türkiye’nin İlk Turbojet Motorunun Üretimi, Kale Ar-Ge’nin Üstlendiği Önemli Yerli Projelerden Biri. TÜBİTAK SAGE Tarafından Geliştirilen Ve ROKETSAN Tarafından Üretilen SOM Gibi Milli Füze Platformlarında Kullanılmak Üzere Geliştirilen Türkiye’nin İlk Milli Turbojet Motoru Projesi’nde Teslim Aşamasına Gelindi.

Kale Grubu, Ülke Savunma Sanayisine Büyük Bir İvme Kazandırması Beklenen Bu Motorun Ardından Daha Gelişmiş Bir Versiyonunun Tasarımına da Başladı.

DÜNYADA UÇAN İLK F-35 OLAN AA1’DE DE PARÇASI BULUNAN TEK TÜRK ŞİRKETİ

Bu Yıl 63’üncü Yaşını Kutlayan Kale Grubu, Türkiye’nin Köklü Sanayi Grupları Arasında Yer Alıyor. Grup, Geleneksel İş Kolu Yapı Ürünleri Grubu ve Yenilikçi Büyüme Alanı Savunma ve Havacılık Olmak Üzere İki Ana Eksende Büyüyor. Kale Grubu, Savunma ve Havacılık Sektörüne 1987 Yılında Stinger Füze Sistemleri Projesine 22 Değişik Parça Üretimiyle Girdi.

Kurucusu ve Onursal Başkanı Merhum İbrahim Bodur’un, “Kolayı Herkes Yapar, Siz Zora Talip Olun” Düsturuyla Hareket Eden, Cirosunun Yüzde 2’sini Ar-Ge’ye Harcayan Grup, Bu Alanda Zaman İçinde Küresel Projelerin Paydaşı Olmayı ve Milli Projelerin Yüklenicisi Olmayı Amaç Edindi.

Grup Şirketlerinden Kale Havacılık, 2004 Yılında Dünyanın En Büyük Savunma ve Havacılık Projesi Olarak Değerlendirilen F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesinin Alt Yapımcısı Oldu.

Lockheed Martin İle İmzalanan İş Birliği Anlaşması İle, Şirket, Dünyanın En Büyük Savunma Sanayi Projesi Olan F-35 Uçaklarına, Ön Gövde ve Kanat Parçaları Üreterek Katkı Vermeye Başladı.

Kale Havacılık, Dünyada Uçan İlk F-35 Olan AA1’de de Parçası Bulunan Tek Türk Şirketi. Boeing İle Yapılan İş Birliği Anlaşmasıyla 800 Değişik Parçadan Oluşan Bir Paketle, Şirketin Boeing İçin Gövde ve Kanat Parçası Üretimi Devreye Girdi.

Şirket, Boeing ve Lockheed Martin’in Yanı Sıra Çeşitli Projelerde Airbus, PFW, Spirit, KAI, Heroux Devtek, Northrop Grumman Gibi Global Üreticilerin de İş Ortağı Konumuna Geldi.

MİLLİ TURBOJET MOTOR’UN SERİ ÜRETİMİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, Kale Ar-Ge Olarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın İhtiyacı Olan Stand-Off Mühimmatın (SOM Füzesi) Seri Üretiminde Kullanılacak Olan Milli Turbojet Motor’un ve Motora Ait Alt Sistemlerinin Tasarımı, Üretimi, Testlerinin Yapılması, Teknoloji Gösteriminin Gerçekleştirilmesi, Eğitim ve Bakımı İle Teknik Veri Paketi’nin (TVP) Hazırlanmasını Üstlendiklerini Hatırlattı.

Kale Grubu’nun, Savunma ve Havacılık Sektörüne 1987 Yılında Stinger Füze Sistemleri Projesi’ne 22 Değişik Parça Üretimiyle Girdiğini Aktaran Okyay, Savunma ve Havacılık Sektörlerinin Ülkeler ve Şirketler İçin Kritik Önem Taşıdığını Söyledi.

Okyay Şunları Kaydetti:

“Siz Teknoloji Alanında Birtakım Yeniliklere İmza Atacaksanız Eğer, Onların Birçoğunun Doğduğu Sektör Savunma ve Havacılık Sanayidir. Bunun Yanında Bu Sektördeki Dışa Bağımlılık Ülkenizin Birçok Alandaki Diğer Politikalarını da Etkiler. Dolayısıyla Buradaki Dışa Bağımlılığınızı Ne Kadar Azaltabiliyorsanız O Kadar Diğer Alanlardaki Politikalarınızı Daha Serbestçe Yapabilir Hale Gelirsiniz. Savunma Sanayi Ülkemizin de Önemle İhtiyaç Duyduğu Bir Sektör. Dolayısıyla Bu Harcamanın Ülke İçinde Kalması ve Ülkedeki Firmaların Bu Alanda Faaliyet Göstermesi Ülke Ekonomisi Açısından da Çok Önemli.

Kale Grubu Olarak 1987 Yılında Yurt Dışına Stinger Füze Parçaları Üreterek Başladığımız Bu Serüvende, Geldiğimiz Bu Noktada Bünyemizde Bu Alanda Faaliyet Gösteren 5 Tane Şirketimiz Var. Bunlardan Bir Tanesi Kale Havacılık. Orada Askeri ve Sivil Uçakların Önemli Parça ve Aksamları Üretiliyor. Boeing ve Airbus Gibi Firmalar Müşterimiz.”

“MİLLİ İRTİFA TEST DÜZENEĞİNİ TÜRKİYE’DE İLKE VE TEK OLARAK TASARLAYIP GELİŞTİRDİK”

Okyay, Kale Havacılığın Yüksek Katma Değerli Üretimiyle Ülkenin Dış Ticaretine Katkı Sağladığını İfade Ederek, İhracatı Artırmak İçin Nitelikli Üretimlerle Çalışmaya Devam Ettiklerini Söyledi.

Kale Ar-Ge’nin 2012’de Milli Gaz Türbinli Motorlar Geliştirmek İçin Kurulduğunu Anlatan Okyay, İlk Projelerinin Milli Turbojet Motoru Olduğunu Kaydetti.

Okyay, Şu Bilgileri Verdi:

“Ülkemizde Geliştirilen İlk Milli Ölçekteki Jet Motoru Üzerinde Çalışıyoruz. Tamamen Milli İmkanlarla Bunu Geliştirdik. Mühendislerimizin, Burada Çalışan Ekibin Başarısıdır. Sadece Motor Geliştirmekle Kalmadık, Motorun Bütün Alt Sistemleri Diyebileceğimiz Elektronik Kontrol Ünitesi, Yakıt Grubu Gibi, Piroteknik Ateşleyicisi Gibi, Alternatör Gibi Birçok Alt Sistemini De Yine Yerli Ve Milli Olarak Geliştirdik.

Motorun Dışında Bir De Milli İrtifa Test Düzeneğini Türkiye’de İlk Ve Tek Olarak Tasarlayıp Geliştirdik. Çok Zor Bir İştir. Gerçekten Bir Motor Geliştirmek Kadar Da Zor Bir İştir, İrtifa Test Düzeneğinin Mühendisliğini Yapıp, Onu Kurmak Ve İşletmek Ve Bakımını Yapmak. Burada Motorumuzun İrtifadaki Testlerini, Uçuş Testlerini Yapıyoruz. Yani Uçuşta Motor Ne Hissediyorsa, Nasıl Bir Ortamın İçindeyse Onları Birebir Yerde Sağlayabiliyoruz Ki Havadaki Performansını Yerde Test Edebilir Hale Geliyoruz. Bunu Yapmadan Motor Geliştirmeniz Mümkün Değil. Bu Bir Bakım Test Düzeneği Değil, Geliştirme Test Düzeneği.”

“SAYIN BAKANIMIZLA BERABER YAPTIĞIMIZ TEST SORUNSUZ TAMAMLANDI”

Okyay, Milli Turbojet Motoru Projesi’yle İlk Etapta SOM Füzelerine Motor Üretileceğini İfade Ederek, KTJ-3200 İsimli Motorun Testini Bakan Varank’la Birlikte Yapmaktan Gurur Duyduklarını Söyledi.

Motorun Testine İlişkin Bilgiler Veren Okyay, “Motorumuz Çok Şükür Gayet Güzel Çalıştı. Elektrik Kontrol Ünitesinin Vermiş Olduğu Bütün Komutları Birebir Yerine Getirdi. Sayın Sanayi Ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’la Beraber Yaptığımız Test Sorunsuz Olarak Tamamlandı Ve Ardından Motorumuzu Kapattık. Gerçekten Artık Bu Alanda Kendimizi Artık Rahat Hissedebiliyoruz. Bu Ve Bunun Gibi Başka Motorları Da Geliştirebilecek Seviyeye Geldiğimizi Hissediyoruz Açıkçası.” Bilgilerini Verdi.

Milli Turbojet Motoru Projesi Üzerinde 8,5 Yıldır Çalıştıklarını Belirten Okyay, Bu Sürede Ciddi Tecrübeler Kazandıklarını Söyledi.

“ÜRETİME HAZIRLIK ÇALIŞMALARINA BİZ AĞUSTOS AYINDAN BERİ DEVAM EDİYORUZ”

Osman Okyay, Motorun Teslim Programına Hazır Hale Geldiğini İfade Ederek, “Şu Anda Biz Fabrika Kabul Testlerini Yapıyoruz. Arkasından Motorun Kalifikasyon Testleriyle Beraber Teslim Süreci Tamamlanmış Olacak.” Dedi.

Motorun Kalifikasyon Testlerini Aralık Ayında Yapacaklarını Aktaran Okyay, Şöyle Konuştu:

“Milli Turbojet Motoru’nun Son Aşaması Olan Kalifikasyon Testlerinin En Geç Aralık Ortasında Başlayıp Bir Ay İçinde Tamamlanmış Olmasını Planlıyoruz. Böylece Geliştirme Projesi Tamamlanacak Ve Motorumuz Artık Seri Üretime Hazır Hale Gelmiş Olacak. Havacılık Sektöründe Üretim İşi Zaten Bizim Senelerdir Yaptığımız Bir Şey. Ayrıca Testler İçin Çok Sayıda Prototip Motor Ürettik. 8,5 Yıllık Sürede İşler Her Zaman İyi Gitmedi, Bazen Motorda Hasarlar Oldu. Hemen Yenilerini Ürettik. Dolayısıyla Motor Üretme Tarafında Bizim Hiçbir Sıkıntımız Yok. Bir De Biz Uluslararası Alanda Dünyanın En Büyük Havacılık Firmalarına, Boeing’e, Airbus’a Direkt Alt Yapımcı Konumundayız. Dolayısıyla Üretme Tarafı Bizim İçin Bir Motoru Sıfırdan Geliştirmeye Oranla Daha Kolay Kısmı. Bu Motor Kalifiye Olduktan Sonra Biz Bunu Üretim Hattımıza Alıp Seri Üretime Başlayacağız.

Üretime Hazırlık Çalışmalarına Biz Ağustos Ayından Beri Devam Ediyoruz. Dolayısıyla Çok Rahat Bir Şekilde Seri Üretime Alırız. O Bizim En Güçlü Olduğumuz Yönümüz.”

“SADECE SOM FÜZESİNDE KULLANILMAYACAK”

Okyay, Motorun İtkisinin 3.200 Newton Seviyesinde Olduğunu Hatırlatarak, Bunun Da 900 Beygirlik Bir Güce Denk Geldiğini Söyledi.

Motorun Jet Motoru Olması Nedeniyle Oldukça Küçük Boyutta Tasarlandığını Aktaran Okyay, Bu Motorun Birden Fazla Uçan Cisme, Uçan Platforma İtici Güç Sağlayacağını Kaydetti.

Okyay, Sözlerini Şöyle Sürdürdü:

“Milli Turbojet Motoru İlk Olarak SOM Füzesinde Kullanılacak. Geliştirdiğimiz Motor SOM Füzesi İçin Geliştirildi Ama Sadece SOM Füzesinde Kullanılmayacak. Birden Fazla Uçan Sistemimizin Motoru Görevini Üstlenecek Bu Motor. Bundan Sonra Yapılması Gereken Şöyle Bir İşlem Var, Bu Motorun Alınıp Roket İçine, Füze İçine Yerleştirilmesi… Roketle Motorun Entegre Edilmesi Gerekiyor. Bu İşlem Paralelinde Zaten Bizim De Seri Üretime Hazırlık Fazımız Tamamlanmış Olacak. Dolayısıyla Takvimler Birbirine Çok Uyuyor. Daha Sonrasında Da Füzeyle Uçuşlu Testler Yapılacak. Yani Ürettiğimiz Motorla Uçan Füzeler 2021 Başlarında Test Edilmeye Başlanacak. Bunların Hepsinin En Fazla 7-9 Ay İçerisinde Tamamlanabileceğini Öngörüyorum. 2021 İçinde Milli Turbojet Motor’la Uçan Füzelerimiz İnşallah Envanterdeki Yerlerini Almış Olacaklar.” ​​​​​​​

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MSB: TÜRKİYE, KENDİ NAVTEX HİZMET SAHASINDA GEREKLİ SEYİR İKAZLARINI YAYIMLAMAYA DEVAM EDECEKTİR

HIZLI YORUM YAP