DOLAR

$%

EURO

%

GRAM ALTIN

%

ÇEYREK ALTIN

%

BİST100

%

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

a

BAKANLIK İNDİRİM KARARI ALDI, HERKESİ İLGİLENDİRİYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Bağlı Olan Gelir İdaresi Başkanlığı Yüzde 22 Olarak Uygulanan Tecil Faiz Oranını Yüzde 19’a Düşürdü.

Amme Alacaklarında Uygulanacak Tecil Faiz Oranında Değişiklik Yapıldı. Resmi Gazete’de Yayımlanan Bilgiye Göre, Tecil Faiz Oranları Yüzde 22’den Yüzde 19’a İndirildi.

Düzenleme Bugün İtibariyle Yürürlüğe Girdi.

Resmi Gazete’de Yayımlanan Karar Şöyle:

6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 İnci Maddesi İle Bakanlığımıza Tanınan Yetkiye İstinaden, Halen Yıllık %22 Olarak Uygulanmakta Olan Tecil Faizi Oranı Bu Tebliğin Yayımı Tarihinden İtibaren Yıllık %19 Olarak Belirlenmiştir.

Bundan Böyle, 6183 Sayılı Kanunun 48 İnci Maddesine İstinaden Bu Tebliğin Yayımı Tarihinden İtibaren Yapılacak Müracaatlara Dayanılarak Tecil Edilen Amme Alacaklarına Yıllık %19 Oranında Tecil Faizi Uygulanacaktır.

Bu Tebliğin Yayımı Tarihinden Önceki Müracaatlara Dayanılarak Tecil Edilecek Olan Amme Alacaklarına, Müracaat Tarihlerinden Bu Tebliğin Yayımı Tarihine Kadar (Bu Tarih Hariç) Geçen Süre İçin Geçerli Olan Oranda, Bu Tebliğin Yayımı Tarihinden İtibaren de Yıllık %19 Oranında Tecil Faizi Uygulanması Gerekmektedir.

Aynı Şekilde, Bu Tebliğin Yayımı Tarihinden Önce Tecil Edilmiş ve Tecil Şartlarına Uygun Olarak Ödenmekte Olan Amme Alacaklarının Bu Tebliğin Yayımı Tarihinden Sonra Ödenmesi Gereken Taksit Tutarlarına, Bu Tebliğin Yayımı Tarihine Kadar (Bu Tarih Hariç) Geçen Süre İçin Geçerli Olan Oranlarda, Bu Tebliğin Yayımı Tarihinden İtibaren de Yıllık %19 Oranında Tecil Faizi Uygulanacaktır.

Diğer Taraftan, 6183 Sayılı Kanunun 48 İnci Maddesine Göre Belirlenen Tecil Faizinin Belirli Yüzdesi Esas Alınarak Anılan Kanunun 48/A Maddesine Göre Tecil Edilen Alacaklar İçin Hesaplanan Tecil Faizi Oranı da Bu Tebliğle Belirlenen Oran ve Uygulama Esasları Dikkate Alınarak Tespit Edilecektir.

Tecil Faizi, Seri: A Sıra No: 1 Tahsilat Genel Tebliğinde Yer Alan Esaslar Doğrultusunda Hesaplanacaktır.

Yürürlük

MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

AMME ALACAĞI NEDİR

DEVLETE, VİLAYET HUSUSİ İDARELERİNE VE BELEDİYELERE AİT;

1.1- Vergi,

1.2- Resim,

1.3- Harç,

1.4- Ceza tahkik ve takiplerine ait

Muhakeme Masrafı, Vergi Cezası, Para Cezası Gibi Asli, Gecikme Zammı, Faiz Gibi Fer’i Amme Alacakları ve Aynı İdarelerin Akitten, Haksız Fiil ve Haksız İktisaptan Doğanlar Dışında Kalan ve Amme Hizmetleri Tatbikatından Mütevellit Olan Diğer Alacakları İle; Bunların Takip Masrafları Hakkında Bu Kanun Hükümleri Tatbik Olunur.

TECİL FAİZİ NE DEMEK?

Tecil Faizi, Zamanında Ödenmeyen Borçların En Son Raddede Taksitlendirilmesi İşlemlerinde Ana Paraya Uygulanan Faiz Uygulaması Anlamına Geliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

VERGİ DAİRELERİ PAZARTESİ GÜNÜ AÇIK OLACAK

HIZLI YORUM YAP