DOLAR

32,9236$% 0.26

EURO

35,4174% 0.66

GRAM ALTIN

2.468,94%0,76

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%-0,12

BİST100

10.767,85%-0,03

BİTCOİN

1947812฿%-6.93217

ETHEREUM

108323Ξ%-3.86131

a

BİNALİ YILDIRIM TBMM BAŞKANI SEÇİLDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 24 Haziran Seçimlerinin Ardından Yeni Başkanını Seçti. Saat 14.00’te Başlayan Genel Kurul’da 5 Aday Meclis Başkanlığı İçin Yarıştı. İlk İki Tur Oylamada Hiçbir Aday 400 Oy Alamazken, Oylama 3’üncü Tura Kaldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Seçimi İçin Üçüncü Tur Sonuçları Belli Oldu. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım 335 Oyla TBMM Başkanı Seçildi.

GÖREVİ DEVRALDI

TBMM Başkanı Yıldırım, Geçici Meclis Başkan’ı Durmuş Yılmaz’dan Görevi Devraldı.

Yıldırım, Hem Türkiye Büyük Millet Meclisi Hem de 95 Yıllık Yönetim Sisteminin 24 Haziran Seçimleriyle Değiştiğini Belirterek, 95 Yıllık Süreçte Darbe, Darbe Süreçlerinin Yaşadığını Hatırlattı. Yıldırım, “Yakın Siyasi Tarihimizde Hep Sistem Değişikliği Siyasetin Gündeminde Olmuştur, Bütün Bilinen ve Bugün Hayatta Olmayan Siyasi Liderler Bunu Telaffuz Etmişler, Parlamenter Sistemin Müdahaleler ve Darbelerle Karşı Karşıya Kaldığı Yapısını Değiştirmek İçin Çok Gayret Etmişlerdi. Bütün Bu Tecrübeleri 16 Yıllık AK Parti İktidarları Olarak Yaşadık. En Sonuncusunu 15 Temmuz’da Yaşadık. Ama 15 Temmuz’da ‘Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ Anlayışı İle Cumhurbaşkanımız Başta Olmak Üzere Aziz Milletimiz, Vatanını, Milletini Seven Güvenlik Güçlerimiz, Askerlerimiz, Medyamız, Hepsinden Önemlisi Bombalar Altında Olmasına Rağmen Meclis’imiz Bu Alçak Girişime ‘Dur’ Demesini Bilmiş, Bayrağını Yere Düşürmemiş, Ezanlarını Susturmamış, Demokrasiyi Kurtarmıştır. Millet İradesinin Üzerinde Başka Güç Yoktur. Getirilen Değişikliği Beğenelim Beğenmeyelim Halkın İradesiyle, Halkın Oylarıyla Yapılan Bir Değişikliktir. Millet İradesi Sadece Yasamada Değil, Sandıkta Yürütmede Tecelli Etmiştir. Yani Meclis’te Millet İradesi Var, Hatta Millet İradesi Yüzde 97’nin Üzerinde Gerçekleşmiştir. Temsilde Adalet Diye Yıllardır Konuşulan Hadise Burada Tam Anlamıyla Sağlanmış Bulunuyor. Bir Milletvekili Bile Kendisini Meclis’te Temsil Edebilme İmkanına Sahip Olmuştur” Dedi.

1.TUR SONUÇLARI

BİNALİ YILDIRIM: 331

ERDOĞAN TOPRAK: 134

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ: 65

HAYRETTİN NUHOĞLU: 43

NAZIR CİHANGİR İSLAM: 4

GEÇERSİZ: 4

TOPLAM: 581

2.TUR SONUÇLARI

BİNALİ YILDIRIM: 336

ERDOĞAN TOPRAK: 131

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ: 65

HAYRETTİN NUHOĞLU: 42

NAZIR CİHANGİR İSLAM: 4

TOPLAM: 584

3.TUR SONUÇLARI

BİNALİ YILDIRIM 335

Teşekkür Konuşması Yapan Yıldırım Şunları Söyledi:

Sayın Başkın Değerli Vekiller; Milletimize Ülkemize Hayırlı Olmasını Rabbimden Niyaz Ediyorum. Şahsımı Seçmenizden Dolayı Sizlere Teşekkür Ediyorum.

“ATATÜRK VE ARKADAŞLARINI YAD EDİYORUM”

Nice İmkansızlıklar İçinde, Milli İradenin Bağımsızlık ve Egemenlik Umuduyla Ayağa Kalkmasını Sağlayan 1. Meclis Üyelerini, Başta İlk Başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Arkadaşları Olmak Üzere, İstiklal Mücadelemizin Bütün Kahramanlarını ve Ecdadımızı En Samimi Duygularla Yad Ediyor, Ruhları Şad Olsun Diyorum. Gazi Meclisimize Bu Dönemde Önemli Görev ve Sorumluluklar Düşüyor.

Bildiğiniz Gibi 24 Haziran Seçimleriyle Beraber TBMM Yeni Yönetim Sistemiyle Birlikte Yasama Faaliyetlerine Başlangıç Yapıyor. Bu Dönemde Yüce Meclisin Görevi, Sorumlulukları Çok Daha Artmıştır.

“UZLAŞTIRMA KÜLTÜRÜ DAHA DA GELİŞTİRME İMKANINA SAHİP OLMUŞTUR”

Yasama ve Denetim Görevleriyle Meclisimiz Bir Yandan Memleketimizin, Milletimizin İhtiyacı Olan Yasaları Hayata Geçirirken Diğer Yandan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Cumhurbaşkanının ve Kabinesinin İcraatlarını Daha Etkin ve Verimli Yapabilmesine İmkan Sağlayan, Yasal Taleplerini de Yerine Getirecek, Değerlendirecektir. Yeni Dönem Meclis’in Yapılan Anayasa Değişikliği Doğrultusunda, Uzlaşma Kültürünü Daha da Geliştirme İmkanına Sahip Olmuştur. Zira Oy Veren Vatandaşlarımızın Hemen Hemen Tamamı Bu Meclis Çatısı Altında Temsil İmkanına Kavuşmuştur.

“KANUN YAPMA YETKİSİ MECLİS’E AİTTİR”

Yeni Dönem Güven ve İstikrarı Temin Ederken, Yasama Meclisinde de Temsilde Adaleti Getirmiştir. Yeni Dönemde Yürütmenin Bütçe Kanun Dışında Meclise Tasarı Gönderme Yetkisi Yoktur. Kanun Yapma Yetkisi Tamamen Meclise ve Değerli Vekillere Ait Olacaktır. Bu Durum Yasama Organını Çok Daha Önemli Hale Getirmektedir.

“REHBERİMİZ ANAYASAMIZ VE İÇ TÜZÜK OLACAKTIR”

Meclis Araştırması, Meclis Soruşturması, Yazılı Soru Önergeleri, Genel Değerlendirme Gibi Mekanizmaların Yeni Dönemde Etkin Bir Şekilde Uygulanması Mümkün Hale Gelecektir. Görev Sürem İçinde Milletimizin Beklentilerimizi Karşılayacak Şekilde Yasama ve Denetleme Faaliyetleriyle Milletvekillerimizin Bölgelerine Yönelik Talepleri Sorunların Gündemde Tutulması ve Hükümet Nezdinde Etkin Bir Şekilde Takip Edilmesi Noktasında Üzerime Düşen Sorumluluğu Yerine Getireceğim. Çalışmalarımızda Rehberimiz Milletimizin İradesi, Anayasamız ve İç Tüzük Olacaktır.

“HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Seçilmeme Katkı Sunan Bütün Milletvekillerine, Açıkça Desteğini Ortaya Koyan AK Parti Grubuna, MHP Grubuna Teşekkür Ediyorum. Oy Veren ya da Vermeyen Bütün Milletvekillerinin Başkanı Olacağımın Bilinmesini İster, Hepinizi Saygı İle Selamlarım. Bir Önceki Yasama Döneminde Yüce Meclis’te Hizmet Veren, Başarılı Görevler İfa Eden Meclis Başkanımız İsmail Kahraman’a Teşekkür Ediyorum. Deniz Baykal’a Acil Şifalar Diliyorum. Durmuş Yılmaz’a Teşekkür Ediyorum, Güzel Bir Meclis Yönetimi İfa Etmiştir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

RAVZA KAVAKÇI KAN, TUZLA TEŞEKKÜR ZİYARETİNDE BU DAVA ÇOK YÜCE BİR DAVA

HIZLI YORUM YAP