DOLAR

32,9236$% 0.26

EURO

35,4174% 0.66

GRAM ALTIN

2.468,94%0,76

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%-0,12

BİST100

10.767,85%-0,03

BİTCOİN

1947812฿%-6.93217

ETHEREUM

108323Ξ%-3.86131

a

CEP TELEFONU KULLANANLARI İLGİLENDİRİYOR! KAPATILACAK

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı “En Son Torba Yasayla Getirilen 7 Yıl Sinyal Almayan Cihazların Kapatılması, IMEI Havuzundan Çıkartılması Uygulaması, Klonlanan Cihaz Sayısını Azaltacaktır. Ama Bunun Yeterli Olmadığını, 7 Yılın 2 Yıla Düşürülmesinin Yaşanan Mağduriyetleri Azaltacağını Düşünüyoruz” Dedi.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, Yasal Düzenlemeyle 7 Yıl Sinyal Almayan Cihazların Kapatılması, IMEI Havuzundan Çıkartılmasının Klonlanan Cihaz Sayısını Azaltacağını Belirterek, “Bunun Yeterli Olmadığını, 7 Yılın 2 Yıla Düşürülmesinin Yaşanan Mağduriyetleri Azaltacağını Düşünüyoruz.” Dedi.

Turnacı, Yaptığı Açıklamada, Mobil İletişim Sektörünün Bir Toplumun Gelişmesindeki En Etkin Sektörlerden Biri Olduğunu Söyledi.

İçinde Eğitimi ve Güvenliği de Barındıran Bir Sektör Haline Geldiklerini İfade Eden Turnacı, “Haliyle Dikkat Etmemiz Gerekiyor. Maalesef Sektörümüzün Bugüne Kadar Hızlı Gelişiminden, Dikkat Edilmediğinden Olabilir, Kuralları Tam Olarak Oluşturulamamış Durumda. Sektörümüzün Kurallarının Oluşturulması, Vatandaşlarımızın Mağdur Olmaması, Güvenlik Unsurlarımızı Doğru Yerine Getirebilmemiz Amacıyla Sektörümüze Bir Mesleki Yeterlilik Belgesi, Sertifikasyon Sistemi Getirilmesi İçin Çabamızı Sürdürüyoruz.” Diye Konuştu.

Turnacı, Şu Anda Türkiye’de 20 Milyonun Üzerinde İkinci El Cep Telefonu Satıldığına Dikkati Çekerek, Şöyle Devam Etti:

“Maalesef Tamamı Kayıt Dışılığa Hizmet Eden ve Aynı Zamanda Vatandaşlarımızın Mağduriyetine de Sebep Olan Bir Alan Haline Gelmiş Durumda. Artık IMEI Numarası Kimliğimiz Sıfatında Oluyor. Bugün IMEI Numarası Kullanıldığından Dolayı Ülkemizde Ceza Alan Vatandaşlarımız Var, Hatta Terör Örgütüne Üye Olmaktan Ceza Alan Vatandaşlarımız Bulunuyor. Önce İlgili Kurumlar ve Sektör Temsilcileri Olarak Öz Eleştirimizi Yapmamız Lazım. Bizim Bu Konuda Bazı Kuralları İşletebiliyor Olmamız Lazım. Bu Konular Sürekli Gündemimizde.”

“KDV YÜZDE 1’E İNDİRİLSİN”

Cep Telefonunda İkinci El Sektörüne Değinen Turnacı, “İkinci Elde Maalesef KDV Oranı Yüzde 18. Bu Yüksek KDV Oranı Sektörü Kayıt Dışılığa İtmekte ve Devletimiz Buradan Hiçbir Gelir Elde Edememekte. Aynı Zamanda Vatandaşlarımızın Çeşitli Mağduriyetlerine Sebep Olmaktadır.” İfadelerini Kullandı.

Turnacı, Sektör Temsilcileri Olarak Taleplerinin Öncelikle KDV Oranının Yüzde 1’e İndirilmesi Olduğunu Dile Getirerek, Şöyle Devam Etti:

“KDV Oranı Yüzde 1’e İndirildiğinde Bu Ürünler, 20 Milyon Satılan İkinci El Pazarı Legal Kanala Hizmet Edecek, Devletimiz Buradan Vergi Geliri Elde Edecek. Bizim Öngörümüz 3 Milyar Liranın Üzerinde Devletimizin Vergi Geliri Elde Edeceği. Ayrıca Legal Kanala Hizmet Edeceği İçin Sektörümüzde İstihdam Artışı Olacak. En Önemlisi İse Vatandaşlarımızın Mağduriyeti Ortadan Kalkacak Çünkü İkinci El Cep Telefonları Kayıtlı Hale Gelecek. Nereden Aldığınız Faturasıyla İbraz Edilecek Hatta Cari Açığımızı Azaltacak Bir İkinci El Cep Telefonu Yenileme Modeli Ortaya Çıkacak. İkinci El Cep Telefonlarında Yenileme Modelini Hayata Geçirebilirsek Cari Açığımız Daha da Dengelenecek, Ülke Ekonomisine de Daha Fazla Katkı Sağlamış Olacağız.”

Yasa Dışı Yollarla Ülkeye Sokulan ve Klonlanmış Cep Telefonlarının MOBİSAD’ın 10 Yıldan Uzun Bir Süredir Gündeminde Olduğunu Aktaran Turnacı, “En Son Torba Yasayla Çıkartılan 7 Yıl Sinyal Almayan Cihazların Kapatılması, IMEI Havuzundan Çıkartılması Uygulaması, Klonlanan Cihaz Sayısını Azaltacaktır. Ama Bunun Yeterli Olmadığını, 7 Yılın 2 Yıla Düşürülmesinin Yaşanan Mağduriyetleri Azaltacağını Düşünüyoruz.” Değerlendirmesinde Bulundu.

“175 BİN DİREKT, 800 BİN DOLAYLI İSTİHDAM SAĞLIYORUZ”

Cep Telefonunun Artık Hayatın Kumandası Haline Geldiğini İfade Eden Turnacı, “Dijitalleşmeyi Bütün Dünyanın Kabul Ettiği Bu Dönemde, İnsan Hayatında Dijitalleşmeyi En Etkin Yaşayacağımız Sektör Mobil İletişim Sektörü. Bir Toplumun Gelişiminde En Etkin Sektörlerin Başında Geliyor.” Dedi.

Turnacı, Sektör Olarak Ülke Ekonomisine Çok Ciddi Katkılar Sunduklarına İşaret Ederek, Aynı Zamanda İstihdama da Ciddi Katkılar Sunduklarını, 175 Bin Direkt, 800 Bin Dolaylı İstihdam Sağladıklarını Söyledi.

Sektörel Kuralları Doğru Yerleştiremedikleri İçin Ciddi Sıkıntılar Yaşandığını Aktaran Turnacı, Şunları Kaydetti:

“Son 1 Yılın Sektörünü Değerlendireceğimiz Zaman Tek Kural Sahibi Olan Legal Satış Kanalımız Olumsuz Etkilendi. Sektör Son 1 Yılda Yüzde 20 Daralırken Vergisini Ödeyen, En Çok İstihdama Katkı Sağlayan Kanalımız Yüzde 45 Küçüldü. Bu Kadar Önemli Sektörün Legal Kanalının Bu Kadar Olumsuz Etkilenmesine Çare Bulmamız, Çözüm Üretmemiz Gerekiyor. Yoksa İstihdam Ve Vergi Kayıplarıyla Karşı Karşıya Kalmamız Söz Konusu. İlgili Kurumlarımıza Bu Gündemlerimizi İletiyoruz. Yolcu Beraberinde Gelen Cihazlarda Olduğu Gibi İnşallah Bu Noktada da Belirli Noktalara Geleceğiz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

UYGULAMA BAŞLADI! TAVAN FİYATI 450 TL’DEN SATILACAK

HIZLI YORUM YAP