DOLAR

32,7488$% 1.46

EURO

35,0922% 0.45

GRAM ALTIN

2.456,09%2,73

ÇEYREK ALTIN

3.939,00%1,72

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2137358฿%-0.96384

ETHEREUM

110768Ξ%-1.10954

a

EHLİYET VE KİMLİĞİNİ DEĞİŞTİRMEYENLER DİKKAT! ZAMAN DARALIYOR

Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Kimlik ve Ehliyet Yenileme İşlemi Sürüyor. Hala Çipli Kimliklerini Almayan ve Ehliyetini Değiştirmeyenler İçin Son Tarih, Kimlik İçin 2023 Ehliyet İçin İse 2020… Özellikle Önümüzdeki Sene Ehliyet Yenilemede Yoğunluklar Yaşanması Bekleniyor. İşte Yeni Ehliyet ve Kimlik Yenileme İçin Yapılması Gerekenler…

İçişleri Bakanlığı’nın Yaptığı Düzenlemeyle Kimlik Kartları, Ehliyet ve Pasaport İle İlgili Değişiklik Kararı, 1 Ocak 2017 Tarihinde Yürürlüğe Girdi. Böylece Yeni Kimlikler Çipli Hale Geldi. Bugüne Kadar 37 Milyon Vatandaş, Çipli Kimliklere Geçti.

Kimliklerini Hala Yenilemeyenler 2023’e Kadar, Ehliyet İçin de 2020’nin Sonuna Kadar Süreniz Var Ama Yine de Geç Kalmayıp, Şimdiden Halletmek İsteyenlerin Yapması Gerekenler Şöyle:

RANDEVU ALIN

Önceden Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Başvurarak Yapılan Ehliyet Değişikliği İşlemleri Artık Nüfus Müdürlüğü Üzerinden Yürütülüyor. Kimlik Yenilemek İçin İlk Yapmanız Gereken, Randevu Almak. Bu Zorunlu. Kimlik Kartı Başvuruları İçin ‘randevu.nvi. gov.tr’ İnternet Adresi Üzerinden Ya da Alo 199 Numaralı Çağrı Merkezinden Randevu Alabilirsiniz. Gününüzde Gitmediğiniz Takdirde Sistem Yeniden Randevu Almanızı 1 Ay Engelliyor. Bu Durumda Eğer Gidemeyecekseniz Randevuyu, Süresi Dolmadan En Az Yarım Saat Önce İptal Etmeniz Şart.

BAŞVURU BELGELERİ

Randevunuzu Aldınız, Başvurmaya Gideceksiniz. Yanınızda Olması Gereken Belgeler İse Şunlar:

-Nüfus Cüzdanınız. Nüfus Cüzdanı Olmayanlar İçin Sürücü Belgesi, Pasaport, Evlilik Cüzdanı, TSK Kimlik Kartı, Sarı Basın Kartı, Hakim ve Savcı Kimliği, Avukatlık Kimlik Kartı, Öğretmen Kartı da Kimlik Yerine Geçiyor.

-Son Altı Ay İçinde Çekilmiş Bir Adet Biyometrik Fotoğraf

-22.5 Liralık (Değerli Kağıt Bedeli) Değişim Ücretini Ödediğinizi Gösteren Makbuz Veya Dekont. Değişim Ücretini Başvurunuzdan Önce Vergi Dairesi Müdürlüklerine, ‘ivd.gib.gov.tr’ İnternet Adresi Üzerinden Sanal Pos Uygulamasıyla Ya da Bankaya Yatırmanız Gerekiyor.

HANGİ DURUMDA NELER GEREKİYOR?

-Evlilik Akdinden Sonra Kimlik Yenilemeniz Acil İse Eğer Belediyenin Nikah Dairesinin Evraklarınızı Nüfus Müdürlüğüne Göndermesini Sağlamanız Gerekiyor.

– Boşanma Nedeniyle Kimlik Değiştirmek İsteyenler, Başvuru İçin Gerekli Belgelerin Arasında ‘Boşanmanın Kesinleşmiş Kararı’ Belgesini de Bulundurmalı.

– Yeni Doğan Bebeklere Kimlik Çıkarmak İçin Herhangi Bir Ücret Ödemek Gerekmiyor. Bebekler ve 15 Yaşından Küçükler İçin Fotoğraf Götürmeye de Gerek Yok. Bebeğin Doğumunun Ardından 30 Gün İçinde Nüfus Müdürlüğü’ne Başvurmak Gerekiyor. Aksi Halde, Kayıtta Gecikildiği İçin Ücret Talep Edilecektir. Evrak Olarak da Başvuru Yapan Anne Ya da Babanın Kimliği İle Doğum Belgesi Yeterli.

ÜCRETİ 22.50 LİRA

– Kimlik Yenileme: 22.50 TL

– Evlilik Nedeniyle Kimlik Değişimi: 22.50 TL

– Eskiyen Kimliği Değiştirme: 22.50 TL

-Yeni Doğan Bebek İçin Kimlik Çıkarmak Ücretsiz. Doğumdan İtibaren 1 Ay İçinde Bebeğin Kaydı Yapılmamışsa: 22.50 TL

-Kimlik Kaybedilmişse: 45 TL

1 GÜNDE ADRESE TESLİM

Gerekli Belgelerle Randevunuzu Aldığınız Gün Nüfus Müdürlüğüne Giderek Başvuru İşleminizi Yapıyorsunuz. Nüfus Dairesinde Gerek Görülmesi Halinde Parmak İzi, Parmak Damar İzi ve El Ayası Damar İzinin Taranarak Sisteme Kaydedilmesi de Gerekebilir. Önceden 15 Gün veya 1 Ayda Postayla Adresinize Ulaştırılan Yeni Kimlikler, Artık 1 Gün veya En Geç 2 Gün İçinde Adresinizde Oluyor.

ÇİPLİ KARTLA PASAPORTSUZ SEYAHAT

– Yeni Kimlik Kartının Üzerinde Bulunan Çip (Yonga): TC Kimlik Numarası, Adı, Soyadı, Anne Adı, Baba Adı, Doğum Yeri ve Tarihi, Cinsiyeti, Medeni Hali, Kan Grubu, Dini, Veriliş Tarihi, Kart Seri Numarası, Belgenin Geçerlilik Tarihi İle Kişiye Özgü Biyometrik Verileri İçeriyor.

– Akıllı Kart Şeklinde Tasarlanan Bu Kartlar, Kopyalanmasını Önleyen ve Kart İçinde Bulunan Bilgilerin Değiştirilmesini Engelleyen Güvenlik Önlemlerine Sahip.

– Kimlik Kartındaki Bilgiler Elektronik Olarak Tutulduğundan, Elektronik Ortamda Yapılan Sağlık Gibi Bir Çok Hizmete Erişim Hem Hızlı Hem de Daha Güvenli Oluyor.

– Nüfus Cüzdanından Farklı Olarak Çipliler, Banka Kartı Boyutunda Üretildi.

– Mavi Rengin Erkeği, Pembe Rengin Kadını Simgelediği Renk Ayrımı Ortadan Kalktı, Tüm Kartlarda Turkuaz Rengi Kullanıldı.

– Vizesiz Seyahat Anlaşması Olan Ülkeler İçin Pasaportsuz Yolculuk İmkanı Tanıyor.

EHLİYETTE 2020’NİN SONUNA KADAR

Yeni Çipli Ehliyete Geçmek İçin Tanınan Süre 31 Aralık 2020’de Doluyor. Ehliyeti Yenilemek İçin de Yine Kimlik Kartında Olduğu Gibi Bir Süreç İzleniyor. Yani ‘randevu.nvi.gov.tr’ İnternet Adresi Üzerinden Ya da Alo 199 Numaralı Çağrı Merkezinden Randevu Alınıyor. Başvuru İçin Eski Sürücü Belgesi, Nüfus Cüzdanı, 15 Liralık Değişim Bedelinin Bankaya Yatırıldığına Dair Makbuz, 1 Biyometrik Fotoğraf, Kan Grubunu Belirtir Belge veya Yazılı Beyan ve En Önemlisi de ‘Sürücü Olur’ Yazan ve Aile Hekiminden Ücretsiz Olarak Alınan Sürücü Sağlık Raporu Gerekiyor.

E SINIFI 5 YIL

Ehliyetini Çaldıran ve Kaybedenlerin Yeni Ehliyete Başvurmadan Önce En Yakın Trafik Tescil Şubesine Başvuru Yaparak Kayıp veya Çalıntı Beyanı Vermesi de Gerekiyor. Böylece Sisteme Zayi Kaydı İşleniyor. Bu Durumda Ayrıca Kayıp İlanı Verilmesine de Gerek Kalmıyor. Sonra Nüfus Müdürlüğü’ne Giderek Başvuru Yapılıyor ve Yeni Ehliyet Posta İle 1 Günde Adrese Teslim Ediliyor. Yeni E Sınıfı Ehliyet 5 Yıl Geçerli. Diğerlerinde Süre İse 10 Yıl. Geçerliliğin Sona Ereceği Tarih Çipli Ehliyetin Üzerinde Ayrıca Belirtiliyor. Süre Dolunca Yeni Ehliyet İçin Tekrar Başvuruluyor.

PASAPORT İÇİN SÜRE SINIRI YOK

Pasaportların Yenilenmesi İçin Son Tarih Olarak Belirlenen Bir Süre Yok. Mevcut Pasaportunuz, Süresi Bitinceye Kadar Geçerli. Yani 10 Yıllık Bir Pasaportunuz Varsa, Çipli Pasaport İçin İstiyorsanız Hemen Ya da 10 Yıl Sonra Başvurabilirsiniz. Pasaport Yenileme İşlemi de Yine Nüfus Müdürlükleri Üzerinden Yürütülüyor. Başvuru Belgeleri Kimlik Yenileme İle Benzer.

Sadece Pasaportta Ödenecek Ücretler, Alınacak Süreye Göre Değişiyor. Buna Göre Pasaport Bedelleri; Harç Bedeli + Defter Bedeli Şeklinde Ödeniyor. 2019 Yılı İçin 6 Aylık Olan Pasaportun Ücreti 303.50 TL, 1 Yıllık Olan 381.90 TL, 2 Yıllık Olan 539 TL, 3 Yıl Olan 709.40 TL ve 4 Yıl ve Üzeri Pasaport Almak İsteyenlerin İse 945.10 TL Ödemesi Gerekiyor. Başvuru Yapıldıktan Sonra Kısa Sürede Pasaport Adresinize Ulaşıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İSTANBUL’UN EN BÜYÜK SU PARKI TUZLA’DA AÇILDI

HIZLI YORUM YAP