DOLAR

32,9236$% 0.26

EURO

35,4174% 0.66

GRAM ALTIN

2.468,94%0,76

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%-0,12

BİST100

10.767,85%-0,03

BİTCOİN

1947812฿%-6.93217

ETHEREUM

108323Ξ%-3.86131

a

KALIN: TERÖRİSTLER BÖLGEDEN AYRILIRSA HAREKAT DURUR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Barış Pınarı Harekatı Mutabakatına İlişkin “Tüm YPG Teröristlerinin Bölgeden Ayrıldığından Emin Olursak O Zaman Harekatı Durdururuz” Dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Barış Pınarı Harekatı’nın, YPG/PKK’nın Bölgeden Tamamen Çekildiğinden Emin Olunması Halinde Durdurulacağını Belirterek, Alman Yayın Kuruluşu Deutsche Welle İle Yaptığı Söyleşide, Barış Pınarı Harekatı’na 120 Saat Ara Verilerek Terör Örgütü YPG/PKK’nın Güvenli Bölgeden Çekilmesi Amacıyla Sağlanan Mutabakata Rağmen İhlallerin Yaşandığını Söyledi.

İbrahim Kalın, Mutabakatın İlk Aşamasının Barış Pınarı Harekatı’na Ara Verilmesi, İkinci Aşamanın Terör Örgütü YPG/PKK’nın Güvenli Bölgeden Tamamen Çekilmesi Olduğunu Söyledi.

Bu Sabah İtibarıyla YPG/PKK’nın Mutabakatı, Keskin Nişancı Ateşi, Roket Saldırısı, Türk Askerlerini ve Diğer Grupları Hedef Alan Saldırılar Dahil Olmak Üzere Yaklaşık 20 Kez İhlal Ettiğini Belirten Kalın, Bu İhlaller Nedeniyle Bir Türk Askerinin Şehit Olduğunu Kaydetti.

YPG/PKK’nın Dün Güvenli Bölgeden Çekilmesine İzin Verildiğini, YPG/PKK Unsurlarının 86 Araç ve Ambulansla Bölgeden Taşındıklarını ve Bu Sırada Hiçbir Olayın Yaşanmadığını Belirten Kalın, Yarın Akşama Kadar YPG/PKK’nın Bölgeden Tamamen Ayrılmış Olmasının ve Mutabakat Uyarınca Harekatın Durdurulmasının Ümit Edildiğini İfade Etti.

120 Saatlik Aranın Uzatılması Gibi Bir Durumun Söz Konusu Olmadığına Vurgulayan Kalın, Barış Pınarı Harekatı’nın, YPG/PKK’nın Bölgeden Tamamen Çekildiğinden Emin Olunması Halinde Durdurulacağını Belirterek, “Tüm YPG Teröristlerinin Bölgeden Ayrıldığından Emin Olursak O Zaman Harekatı Durdururuz.” İfadesini Kullandı.

“MÜLTECİLER İÇİN UYGUN KOŞULLARI YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Bölgenin Siviller İçin Güvenli Olduğunu Teyit Etmesi Halinde Harekatı Uzatmaya Gerek Olmayacağını ve Bölgede İnsani Çalışmaların Yürütüleceğini İfade Eden Kalın, Barış Pınarı Harekatı’nın Amaçlarından Birinin Bölgenin Teröristlerden Temizlenmesi, Bir Diğerinin de Mültecilerin Evlerine Geri Dönmelerinin Sağlanması Olduğunu Kaydetti.

Kalın, “Bu Nedenle Mültecilerin Geldikleri Şehirlere, Kasabalara Dönmeleri İçin Uygun Koşulları Yaratmayı İstiyoruz.” Diye Konuştu.

Türk Askerinin Bölgedeki Varlığının, Suriye’deki Siyasi Sürecin İleriye Taşınmasını, Suriyeli Mültecilerin ve Ülke İçinde Yerlerinden Olmuş Kişilerin Korunmasını Garanti Edeceğine İşaret Eden Kalın, “Avrupalı Dostlarımız, Bu Tehlikeli ve Çok Önemli İşi Yaptığı İçin Askerlerimize Minnettar Olmalıdır.” Değerlendirmesinde Bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

EMNİYET DUYURDU! 2021 YILINDA EV SAHİBİ TÜRKİYE!

HIZLI YORUM YAP