DOLAR

32,7488$% 1.46

EURO

35,0922% 0.45

GRAM ALTIN

2.456,09%2,73

ÇEYREK ALTIN

3.939,00%1,72

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2137358฿%-0.96384

ETHEREUM

110768Ξ%-1.10954

a
  • Selam Tuzla
  • TUZLA BELEDİYESİ
  • MARMARACIK KAMPI’NDAKİ TEKNOFEST TAKIMLARIYLA BULUŞAN TUZLA BELEDİYE BAŞKANI DR. ŞADİ YAZICI; FİKRİNİZ VARSA YERİMİZ VAR

MARMARACIK KAMPI’NDAKİ TEKNOFEST TAKIMLARIYLA BULUŞAN TUZLA BELEDİYE BAŞKANI DR. ŞADİ YAZICI; FİKRİNİZ VARSA YERİMİZ VAR

PROJELERİNİZLE TEKMER’E BEKLİYORUZ ŞEHRİN IQ’SUNU ARTIRMAMIZ LAZIM

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Dünyanın En Büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Olan TEKNOFEST’in Teknoloji Yarışmalarına Katılmaya Hak Kazanan Öğrencilerle Buluştu. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Marmaracık Gençlik Kampı’nda Gerçekleşen Buluşmada Öğrencilerin Geliştirdikleri Projeleri Tek Tek Dinleyen Başkan Yazıcı, Gençlere, Teknoloji Takımlarına En Az Bir Tane Temel Bilimci Dahil Etmeleri Konusunda Tavsiyelerde Bulunarak, “Ekiplerinize Temel Bilimciler Dahil Ederek Araştırmalarınız Zenginleştirmeniz Lazım.” Dedi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Dünyanın En Büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Olan TEKNOFEST’in Teknoloji Yarışmalarına Katılarak Farklı Kategorilerde Dereceye Giren Öğrenciler İle Buluştu. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Marmaracık Gençlik Kampı’nda Kampta Olan Ve Türkiye’nin 81 İlinden Gelen 100 Öğrenci İle Gerçekleşen Buluşmaya İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu da Katıldı. Başkan Yazıcı, Programa Sarıyer’de Bulunan Gençlik Kampını Gezerek Başladı. Başkan Yazıcı Daha Sonra Öğrenciler İle Konferans Salonunda Buluştu. Öğrencilerin Bilim, Teknoloji, Genel Kültür ve Yaşam Kategorilerindeki Soruları Cevaplayan Başkan Yazıcı, Öğrencilere Önemli Tavsiyelerde Bulundu.

“FİKRİM VAR DİYENLER İÇİN TEKNOLOJİ MERKEZİMİZ HAZIR”

Konuşmasa Kendisini Tanıtarak Başlayan Başkan Yazıcı, KOSGEB İle Birlikte Yerel Yönetimler Bazında İlk Kez Açılan Teknoloji Merkezi Hakkında da Bilgiler Verdi. Başkan Yazıcı,” Tuzla’da Belediye Başkanlığı Yapıyorum. Belediye Başkanlığını Yaparken Bilime, Sanata, Spora ve Özellikle Temel Bilimler Konularına Önem Gösteriyorum. Belediye KOSGEB İşbirliğiyle Tuzla’ya Bir Tane Teknoloji Merkezi Kurduk. TEKMER’in İçerisinde, Start-Uplar İçin, Gençlerimiz İçin Elimizden Gelen İmkanı Sağladık. Sizlere de Duyurmak İstiyorum. Burada Bulunan Tüm Öğrencilerimizin Birer Fikrinin Olduğunu Duymak Çok Keyifli. Bizim 5 Bin 500 Core İşlemcili  Bir Süper Bilgisayarımız Var. Simülasyon ve Birçok Program İçin Rahatlıkla Çalışabileceğiniz Bir Teknoloji Merkezimiz Var. Biyoteknoloji, Yapay Zeka, Moleküler Biyoloji ve Genetik Başta Olmak Üzere ‘Fikrim Var’ Diyenlerin İçin Hazırız” Dedi.

“TEKMER’DE ÇOK İNOVATİF İŞLER VE UYGULAMALARI YAPAN SEÇİCİ BİR KURULUMUZ VAR”

Öğrencilerin Geliştirdikleri Projeler İçin Sektöründe Öncü Mentör Bulmakta Zorlandıklarını Belirtmesi Üzerine Başkan Yazıcı, TEKMER’de Alanında Uzman İsimlerin Olduğunu Belirterek,” Hakan Altunay Bey, Türkiye’nin İlk TEKMER’cisidir. 1990’lı Yıllarda İTÜ’de İlk TEKMER’e 100 Metrekarede Başlamış ve Şimdi 6 Tane Fabrikası Var. Almanya’daki Bir Otomobil Markasına Da Otomasyon Konusunda Tedarik Sağlıyor. Savunma Sanayisinde Çok Fazla İşler Yapıyorlar. O Mesela TEKMER’in Yönetim Kurulunda Olacak. Organize Sanayi Bölgeleri’nin Temsilcileri Olacak. 3 Tane Üniversite Var. TEKMER’de Uygulamacıların Olması Bizim İçin Çok Kıymetli. TEKMER’de Çok İnovatif İşler ve Uygulamaları Yapan Seçici Bir Kurulumuz Var. O Yüzden Sizleri Projelerinizle Bekliyoruz” Dedi.

“TEKMER’DEKİ LABARATUVARLARI HERKES ORTAK KULLANIYOR”

Liseye Giden Bir Öğrencinin Proje Geliştirirken Lisanslı Uygulamalar Kullanma Konusunda Sıkıntı Yaşadığını Belirtmesi Üzerine Başkan Yazıcı,” TEKMER’lerin Özelliği de Budur Zaten. Birçok Ortak Kullanabilecek, Herkesin Almaya İmkanı Bulamadığı Uygulamaların Olacağı Bir Yer. 5 Bin 500 Coreluk Süper Bir Bilgisayar Var. Birçok Verinizi Analiz Edebileceğiniz, Uzaktan Core Kullanabileceğiniz, Bazı Programlar da Ortak Kullanılabilecek. Tek Başına Bir Program Masraflı Olur. Birçok Kişinin Kullanabileceği Bir Program Kıymetli Olur. TEKMER’lerin En Önemli Kısmı Bence Burası. Moleküler Biyoloji ve Genetik Laboratuvarı Yapıyoruz. Bu Konuda Çalışacak 100 Kişi, Kendisine Öyle Bir Laboratuvar Kurmaya Kalkarsa Bir Sürü Masraf Olur. Orada Ortak Bir Laboratuvar Var Herkes Kullanıyor. Laboratuvarlar, Uygulamalar, Simülasyonlar Dahil Olmak Üzere Birçok Test Aşamalarını Orada Yapacaklar. TEKMER Bu Programları Alır, İştirakçilerine Kullandırır. Bu Yüzden Kabul Edildiğinizde, Program, Lisans Hiçbir Şey Ödemeden Tüm İmkanlardan Yararlanabiliyorsunuz” Dedi.

“EKİPLERİNİZE TEMEL BİLİMCİLER DAHİL EDEREK ARAŞTIRMALARINIZI ZENGİNLEŞTİRMENİZ LAZIM”

Öğrencilerin Teknoloji Takımlarına En Az Bir Tane Temel Bilimci Dahil Etmeleri Konusunda Tavsiyelerde Bulunan Başkan Yazıcı,” Temel Bilimler Konularına Girebilecek Noktalarda İşbirliği Yapmanız Lazım. Ekiplerinize Temel Bilimciler Dahil Ederek Araştırmalarınızı Zenginleştirmeniz Lazım.  Bu Size Malzemelerin En Ergonomik Hale Getirilmesi Hem de En İyi Ürünün Çıkması Konusunda Çok Ciddi Bir Disiplin ve Ürün Bazında da Muhteşem İşler Çıkartabilir. Teknoloji Bilimin Ürünüdür. Siz Bilimin Ürününü Kullanıyorsunuz. Dolayısıyla Temel Bilimciler İle Birlikte Bu İşi Çözmek Lazım” Dedi.

“ALACAĞIMIZ BİR KARARDA GENÇLER İLE BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ”

Bir Öğrencinin ‘Tuzla’da Yapılan Akıllı Şehircilik Projeleri Nelerdir’ Sorusuna Başkan Yazıcı, “Akıllı Şehirler Mutlaka Olacaklar. Akıllı Evler, Giyinilebilir Teknolojiler Artık Her Yerde Olacaklar. Akıllı Şehir Olmazsa Olmazımız Olacak. Şehrimizin IQ Seviyesini Artırmamız Lazım. Biz Belediye Olarak İlk Önce Kurumsal Yapıda Alt Yapımızı Değiştirdik. Akıllı Kent Otomasyon Sistemimizi, Bilgi İşlem Alt Yapımızı, Mobil Uygulamalarımızı Yaptık. Şimdi Özellikle de Topladığımız Veriler İçin Açık Veri Portalımızı Oluşturduk. Açık Veri İle Herkesin Uygulama Yazabileceği Bir Noktaya Getirdik. Ortak Karar Verebilme Konusunda İse Blockchain Teknolojisi İle Yeni Bir Uygulama Geliştirdik. Alacağımız Her Kararda Gençler İle Birlikte Karar Vereceğiz.” İfadelerini Kullandı.

“İSTANBUL’UMUZUN EN BİLİMSEL BAŞKANINI AĞIRLAMAK BİZLERİ ÇOK MUTLU ETTİ”

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu İse, “Bugün Marmaracık Kampımızda İstanbul’umuzun En Bilimsel Başkanını Ağırlamak Bizleri Çok Mutlu Etti. Sayın Başkanımızı Bugün TEKNOFEST Gençliği İle Bir Araya Getirdik. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Gençlik Merkezlerinde TEKNOFEST Takımlarımızın Kampı Yaklaşık Bir Hafta Sürdü. Bu Kamp Süresinde Çeşitli Seminerler ve Konferanslar Yapıldı. Bugün Kapanış Günüydü. Kapanışımızda Tuzla Belediye Başkanımız Gerçekten Bir Tıp Doktoru Olması ve Bilime Bu Kadar İlgili Olması Gençlerimiz Açısından Önemliydi. Kendisine Çok Teşekkür Ediyorum” Dedi.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BAYAT EKMEKLE TAZE LEZZETLER TUZLA’DA ÜRETİLDİ

HIZLI YORUM YAP