DOLAR

$%

EURO

%

GRAM ALTIN

%

ÇEYREK ALTIN

%

BİST100

%

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

a

RESMEN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ! SİNEMADA ÇOK ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK…

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’nca ‘Yeni Sinema Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Esasların Yer Aldığı ‘Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi Ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in Resmi Gazete’de Yayımlanarak, Yürürlüğe Girdiği Açıklandı. Yönetmelikte, Sinema Sektörü İçin Birçok Önemli Düzenlemenin Yer Aldığı Belirtildi.

Bakanlıktan Yapılan Yazılı Açıklamada, Düzenlemeyle Sinema Salonu İşletmecilerinin Sinema Salonlarına, Gösterilen Filmlere ve Sinema Biletlerine İlişkin Bilgileri Bakanlığa İletmelerinin Zorunlu Hale Getirildiği Belirtildi. Bakanlık Tarafından Hazırlanan ve Ülke Genelinde Satılan Tüm Biletlerin Bilgilerinin Eş Zamanlı Toplandığı Uygulamanın Sektör Paydaşlarının Kullanımına Açılacağı Kaydedilen Açıklamada, “Bu Sayede Bilgi Paylaşımı Hususunda Şeffaflık Sağlanırken Paydaşların Güvenilir Bir Ortamda Faaliyetlerini Sürdürmelerine Katkı Sağlanacak. Ayrıca Elde Edilen İstatistikler Sektörel Raporlamalarda ve Gelecek Öngörülerinde Kullanılacak, Sektörel Planlamada Önemli Bir Kaynak Olacak” Denildi.

REKLAM SÜRELERİ 10 DAKİKAYLA SINIRLANDIRILIYOR

Düzenleme İle Sinema İzleyicileri Tarafından Sıklıkla Şikayet Konusu Edilen Reklam Sürelerinin 10 Dakika İle Sınırlandırıldığı Belirten Açıklamada, Şunlar Kaydedildi:

“Ayrıca Sinema Seyircisinin Sinemaya Gitme Tercihlerini Etkileyen ve Filmlerin Tanıtımına İmkan Sağlayan Fragmanların Film Öncesinde En Az Üç Dakika Gösterimi Zorunlu Hale Getiriliyor. Sinema Salonu İşletmecileri İle Yapımcılar Arasında Krize Sebep Olan, Kamuoyunda ’Mısır Savaşları’ Olarak Bilinen Sorun Yönetmelikte Yer Alan ’Sinema Salonu İşletmecileri ya da Sinema Filmi Bileti Satan Diğer Gerçek veya Tüzel Kişiler, Sinema Filmi Bileti İle Birlikte Başka Bir Ürünün Satışını Aynı Anda Yapamaz, Sinema Biletini Başka Bir Ürün Veya Hizmetin Satın Alınması Şartına Bağlayamaz’ Düzenlemesi İle Son Buluyor. Sinema Salonu İşletmecileri Bilet ve Diğer Ürün Fiyatlarında Ayrı Ayrı İndirimler Yapabilecek, Ancak Sinema Bileti İle Birlikte Başka Bir Ürünü Paket Halinde Satamayacak.”

SİNEMA BİLETİ İNDİRİM TÜRLERİ ÇEŞİTLENDİRİLİYOR

Sinema Seyircisinin Rağbet Gösterdiği ‘Halk Günü’nün Bundan Böyle Haftada 2 Gün Olarak Uygulanabileceği Kaydedilen Açıklamada, Şöyle Denildi:

“Sinema Salonu İşletmecileri, Filmin Yapımcısı veya Dağıtımcısı Arasında Yapılan Sözleşmeler Çerçevesinde, ‘Belirli Yaş ve Üzeri Bileti’, ‘Engelli Bileti’, ‘Şehit Yakını ve Gazi Bileti’, ‘Halk Günü Bileti’, ‘İnternet Bileti’, ‘Kamu Meslek Grubu Bileti’, ‘Öğrenci Bileti’ ve ‘Sabah Seansı Bileti’ Türlerinde İndirim Yapabilecek. Ülke İçinde Üretilen veya İthal Edilen Sinema Filmleri İçin Çocukların Korunması Amacıyla Uygulanan Yaş Sınıfları, Çocukların Fiziki ve Psikolojik Gelişimleri, Uluslararası Uygulanmalar ve Uzman Görüşleri Çerçevesinde, “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ Ve 18+” Olarak Yeniden Düzenlendi. Kamuoyundaki Özellikle Çocuk Filmleri Öncesinde Yetişkinler İçin Uygun Bulunan Fragmanların Gösterilmesi Hususunda Duyulan Rahatsızlık, ’Sinema Filmi Öncesinde veya Arasında Gösterilen Fragmanların, Gösterimi Yapılan Sinema Filmi İçin Belirlenmiş İşaret ve İbarelere Uygun Olması Zorunludur’ Hükmü İle Son Buluyor. Bundan Böyle Fragmanlar da Sinema Filmleri Gibi Sınıflandırılacak ve Aileler Çocuk Filmlerinde Korku Filmi Fragmanları Görmeyecekler. Yönetmelikte, ’Sinema Salonlarında İlk Kez Ticari Dolaşıma Girecek Değerlendirme ve Sınıflandırması Yapılmış Sinema Filmleri, Gösterime Girdiği Tarihten İtibaren Ücretli Yayın Yapılan Kablo, Uydu, Karasal, İnternet ve Diğer Ortamlarda Beş Ay Geçmeden, Ücretsiz Yayın Yapılan Uydu, Karasal, İnternet ve Diğer Ortamlarda Altı Ay Geçmeden Ticari Amaçla Yayınlanamaz veya Umuma İletilemez’ Hükmü Yer Alıyor.”

Açıklamada, Düzenleme İle Sinema Filmlerinin, Gösterim Tarihinden İtibaren 5 Ay Geçmeden Ücretli Yayın Yapan Platformlarda, 6 Ay Geçmeden Ücretsiz Yayın Yapan Platformlardan Gösterilemeyeceği Belirtildi.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

EMEKLİ MAAŞINA İNTİBAK AYARI! MİLYONLARA 5 MÜJDE BİRDEN GELDİ

HIZLI YORUM YAP