DOLAR

$%

EURO

%

GRAM ALTIN

%

ÇEYREK ALTIN

%

BİST100

%

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

a

SAĞLIKTA YENİ DÖNEM! BAKAN DETAYLARI AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlığın Çalışmalarını Anlattı. Hekim-Uzman Alımlarına İlaveten Bu Yıl İçinde 29 Bin 689 Yeni Sağlık Çalışanı İstihdam Edeceklerini Hatırlatan Koca, Kılavuz Bekleyen Adaylara Müjdeyi Verdi: “Hemşire, Ebe, Psikolog, Diyetisyen, Sağlık Teknisyeni ve Teknikeri, Sosyal Çalışmacı, Fizyoterapist Gibi Birçok Kadro İçin İlk Etapta Bakanlığımıza Tahsis Edilen 12 Bin Yeni Personelin Ataması İçin Süreci Başlattık. KPSS Puanıyla Yapılacak Bu Atamalar İçin ÖSYM Başkanlığına Müracaatımızı Yaptık, İlanın En Geç Bir Ay İçinde Yayınlanmasını Bekliyoruz.”

SAĞLIK KARTI GELİYOR

Dünyada Aşı Reddi Konusunun Giderek Arttığını Söyleyen Koca, “Türkiye’de de Aşı Reddi Konusu Gündemde. Aşıları Bebeklik Döneminde, Okul Çağı Döneminde Yapıyoruz. Okul Öncesi Yapılan Aşıların Oranı Yüzde 96’nın Altına Düşmüyor. Okul Çağı Döneminde İse Bu Oranın Düştüğünü Görüyoruz. Okul Çağı Döneminde Aşının İhmali, Bebeklikte Yapılan Aşıların Koruyuculuğunun Devam Ettiği Algısına Dayanıyor. Halbuki Biliyoruz ki Okul Çağında da Mutlak Yapılması Gerekiyor. O Nedenle de MEB İle Birlikte Sağlık Kartı Uygulamasını Geliştirmek İstiyoruz. Sağlık Kartında Çocuğumuzun Sağlıkla İlgili Göz, Kalp Gibi Birtakım Takiplerinin Yapıldığı, Verilerin Kaydedildiği, Beraberinde Aşı Takviminin de Yer Aldığı Bir Planlamaya Geçelim İstiyoruz” Diye Konuştu.

AŞI REDDİNE KARŞI YERLİLEŞME

“Temelde Aşı Reddine Sebep Olanın Yanlış Algının, Aşıların İthal Olmasıyla da İlişkili Olduğunu Biliyoruz” Diyen Koca Şöyle Devam Etti: “O Nedenle de Aşıların Yerlileştirilmesinin Aşı Reddinin de Azalmasına Katkı Sağlayacağını Düşünüyoruz. Onun İçinde Önümüzdeki 2023 Yılına Kadar Aşıları Olabildiğince Yüzde Yüze Yakınını Yerlileştirme Tutumu İçindeyiz. Ağustos Ayında İlk Yerli Aşımızın, Difteri-Tetanos Aşısının Ruhsatını Vermiş Olacağız. Onun Dışında Kuduz, Difteri, ve Bazı Anti Serumları da Yıl Sonuna Kadar Artık Üretebilir Hale Geleceğiz. Hedefimiz 2023’e Kadar Tüm Aşılarımızı Ülkemizde Üretmek. Yalnızca Hepatit-A Aşısının Yerlileşmesiyle, Kamu Maliyesine Katkısı 10 Yılda 860 Milyon TL Olacak. Ciddi Oranda Aşının Yerlileşmesi İle Aşı Reddinin Gündemden Devre Dışı Kalacağını Düşünüyorum.”

İTİRAZ ETTİLER

Türkiye’nin İlaç, Aşı ve Tıbbi Malzemenin Yerlileştirilmesi ve Millileştirilmesi Vizyonuna Yönelik Adımlar Atarken, Bazı Yabancı İlaç Firmalarından ve Bazı Ülkelerden İtirazlar Geldiğini Söyleyen Koca, “Avrupa Birliği, İlaçta Yerelleşme Çalışmalarımızı Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) Şikâyet Etti. Net Şekilde İfade Etmek İstiyorum, Tamamen Kamu Yararı Gözeterek Yürüttüğümüz, Milli Menfaatlerimizin Gereği Olan ve Son Derece Stratejik Bir Alan Olan İlaç, Aşı, Cihaz Üretimi Hedefimizden Sapmamız Söz Konusu Olamaz. Firmalarımızı, Sermaye Ayrımı Yapmadan, Yerlisi Ve Yabancısı İle Yatırıma Ve Ar-Ge’ye Teşvik Ederek; Devlet Destek Ve Teşviklerimizi Hedeflerimize Odaklayarak, Bunların Takibini Daha Etkin Yaparak, Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliğini Güçlendirerek Millileşme Hedeflerimize Doğru İlerleyeceğiz. Bu Konuda Daha Geniş Bir Teşvik Programı Üzerinde Çalışıyoruz” Dedi.

100 KUTU İLACIN 80’İ TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR

İlaçta Yerli Üretim Oranının Değer Bazında Yüzde 48 Olduğunu Belirten Koca, “Son Dönemde de Yerelleşme Kapsamına Alınan 623 İlaç Mevcut, Bu Ürünlerin Yaklaşık Maliyeti 3,7 Milyar TL. Yani Bu Miktar Ürünün Yerli Üretime Dönmesini Temin Ettik. Bugün Tükettiğimiz Her 100 Kutu İlacın 80’ini Ülkemizde Üretir Hale Geldik. Ancak Bu Rakam Değer Bazında Yüzde 48 Seviyesinde. Bu da Katma Değeri Daha Yüksek Ürünleri Yerelleştirmemiz Gerekliliğinin Bir Göstergesi” İfadesini Kullandı.

YAPAY ZEKALI E-NABIZ’LA MR İSTİSMARI ÖNLENECEK

E-Nabız Uygulamasını Çok Önemsediklerini Vurgulayan Koca Şöyle Konuştu: “E-Nabız Üzerinden Vatandaşlar Kişisel Verisini, Tetkikini, Tahlilini Görebiliyor, Takiplerini Oradan Yapabilir Olsun İstiyoruz. Çekilen MR Görüntüsü Oradan Gözüksün. Kişi Herhangi Bir Yere Gittiğinde Elinde Tetkiklerini Taşımayacak. E-Nabız’dan Yapılan Tüm İşlemler Görülebiliyor. E-Nabızı Kullanan Sayısı 11 Milyona Yaklaştı. Hasta İle de Bire Bir İletişim İçinde Olan Bir Uygulama. Hatta Daha Da İlerisi. İstismarı Önlemek İçin de E-Nabız Önemlidir. MR Çekiliyor, Bir Başka Doktor O Hastanın MR Çekip Çekmediğini Bilmeden Tekrar MR Çekimi İstiyor. Şimdi E-Nabız Üzerinden Görülebilen MR’ın, Bir Adım İleride Doğru Çekilip Çekilmediğinin Onayını Vererek SGK Tarafından Ödemesinin Yapılmasını Ön Görüyoruz. Geri Planda da Yapay Zeka Devrede Olduğu İçin İstismarın Giderek Önleneceği Bir Döneme Gidiyoruz. Bunu Şu An MR ve Tomografi İçin Yapıyoruz. Bunu Bütün Hizmetler İçin Yapmak İstiyoruz. Doğum İle İlgili Süreci Dijital Ortamda Takip Etmek İstiyoruz. Dijital Ortamda Belirli Kriterleri, Endikasyonları Görerek Sezaryen İçin Onay Veriyorsa, SGK Geri Ödemesini Bu Onaya Göre Yapacak. Bunu Genelleştirebiliriz. Mesela Obezite Ameliyatları. Ameliyat Yapılmadan Önce 3-4 Aylık Bir Diyet Programından Geçtikten Sonra Ona Rağmen Zayıflama Olmuyorsa O Zaman Vakaya Dijital Ortamda Onay Verildikten Sonra Ameliyat Yapılacağı Bir Döneme Giriyoruz. Dünyada Bu Anlamda Dijital Ortamda Onay Mekanizması Yok. Bunu Yapabilmek de Yapay Zeka ve Büyük Veri İle İlgili.”

HAVA AMBULANSI ÜCRETSİZ SUNAN TEK ÜLKEYİZ

Acil Sağlık Hizmetleri Organizasyon Yapısını Kurduklarını İfade Eden Koca, “2018 Yılı İçerisinde 5 Milyon Vatandaşımıza Ambulanslarımızla Müdahale Ederek Sağlık Tesislerimize Naklini Gerçekleştirdik. Yıl Başında 4 Bin 900 Olan Ambulans Sayımızı, 6 Ay İçinde 5 Bin 539’a Çıkardık. Tüm Vatandaşlarına Hava Ambulansı Hizmetini Ücretsiz Olarak Sunan Tek Ülkeyiz” Şeklinde Konuştu.

YILDA 5 BİN 592 ORGAN NAKLİ YAPILIYOR

2018 Yılında Toplam 5 Bin 592 Organ Nakli Operasyonu Başarı İle Gerçekleştirildiğini Söyleyen Koca, “Bu Nakillerin Bin 434’ü Kadavradan Bağışlanan Organlar İle 4 Bin 158’i Canlı Vericilerden Yapılan Bağışlar İle Sağlandı. Her Yıl Organ Bağışında ve Operasyon Sayısında Düzenli Bir Artış Mevcut, Ancak Hâlâ Organ Bekleyen Hastalarımız İçin Yeterli Değil. Dünyada Canlı Vericiden Organ Nakillerinde En Yüksek Rakamlara Sahibiz. Ancak Kadavradan Bağış Sayımız Avrupa Bölgesine Göre Düşük Bir Oranda” Dedi. “Ulusal Kemik İliği Bankası TÜRKÖK, Ülkemizde Kemik İliği Nakli Bekleyen Hastalar İle Kemik İliği ve Kök Hücre Bağışçılarını Buluşturmayı Amaçlıyor” Diyen Koca, “Bu Sayede Lösemi, Lenfoma, Kemik İliği Yetmezliği, Kalıtsal Metabolik Hastalıkları Olan Kişilere Sağlıklarına Kavuşma Şansı Tanınıyor. Bugüne Kadar TÜRKÖK’te Bin 353 Nakil Yapıldı” İfadesini Kullandı.

NUMUNE’YE HALK SAĞLIĞI BAŞKANLIĞI

Ankara Numune Hastanesinin, Kamuya Ait Sağlık ve Eğitim Odaklı Bir Merkez Olarak Hizmet Vermeye Devam Edeceğini Belirten Koca, “Numune Hastanesi Yerleşkesi İçindeki Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Halen Faaliyetine Devam Ediyor. Numune Hastanesinden Boşalan Binalara İl Halk Sağlığı Laboratuvarı Taşındı, Ankara’da Görevli Aile Hekimlerinin Talep Ettiği Tetkikler Burada Yapılıyor. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesine Bağlı Olarak Kiralık Binada Hizmet Veren Ahmet Andiçen Semt Polikliniği, Mekân Sıkıntısı Yaşayan Altındağ İlçe Sağlık Müdürlüğü İle Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü ve 75. Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin Yerleşkeye Taşınma Hazırlıkları Devam Ediyor. Yerleşke İçindeki Mevcut Radyoterapi Merkezi, Onkoloji Hastanesine Bağlanarak Hizmete Devam Edecek. Ankara Numune Hastanesinden Boşalan Tarihi Binaya da Ankara Halk Sağlığı Başkanlığı’nın Taşınmasını Planladık” Şeklinde Konuştu.

ŞEHİR HASTANELERİ SAĞLIK TURİZMİNİN YAPI TAŞI

Şehir Hastaneleri Projesiyle Türkiye’de Geleceğin Hastanelerini İnşa Etmeye, Vatandaşlarla Buluşturmaya Başladıklarını Söyleyen Koca, “Üniversitelerimiz İle İş Birliği İçinde Türkiye’yi Sağlık Turizminde Önemli Bir Marka Haline Getirmek Hedefinin En Önemli Yapı Taşlarından Birisi Şehir Hastaneleri Olacak. İki Yıl İçinde Sağlık Alanında Hizmette Kalite Çıtasını Yükselten, 9 Şehir Hastanemizi Vatandaşlarımızla Buluşturduk.3 Bin 704 Yataklı Avrupa’nın En Büyük Hastanesini Ankara’da Açtık. Önümüzdeki Günlerde Bin 355 Yatak Kapasiteli Bursa Şehir Hastanesi’ni Bölge Halkı İle Buluşturmayı Planlıyoruz. 3 Bin 536 Yataklı Ankara Etlik Şehir Hastanemizin Yüzde 70’e Yakını Tamamlandı. 2 Bin 682 Yataklı İstanbul İkitelli Şehir Hastanesinde İse İnşaatın Yüzde 65’i Bitmiş Durumda” Dedi.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ SONRASI BAHAR DESTEĞİ

Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) İle Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezlerinin (ÇEMATEM) Sayı ve Kapasitelerini Sürekli Artırdıklarını Belirten Koca, Bugün Tedavi Merkezi Sayısını 117’ye, Yatak Kapasitesini İse Bin 158’e Yükseldiğini Söyledi. Koca, “Hedefimiz, Her 200 Bin Nüfusa Bir Adet Ayakta Tedavi Merkezi Açılmasını Sağlamak” Diye Konuştu.

Bakanlık Olarak Üzerinde En Çok Durdukları Konulardan Biri de Tedavi Sonrası Destek Olduğunu Dile Getiren Koca, “Tedavi Sonrası Gerekli Psiko-Sosyal Şartlar Sağlanmadığında Tekrar Başlamalar Sık Görülüyor. Bu Sebeple Tedavi Sonrası Bireylerin Tekrar Madde Tuzağına Düşmemesi İçin, Bütüncül Bir Mücadele Yöntemi İzliyoruz. Bireyin Gündelik Hayata Yeniden Uyum Sağlaması İçin Bağımlı Hastalar İçin Rehabilitasyon (BAHAR) Modelini Hayata Geçirdik. Bu Merkezlerimizde Tedaviye Ek Olarak, Kişinin Topluma Yeniden Kazandırılması Amacıyla İş ve Meslek Edinmelerine Yönelik Programlar da Yürütüyoruz. İŞKUR İle Anlaşma Yaparak Bizim Hastanelerimizde Çalışmalarını Sağladık” Dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İMAR VE TAPU KANUNLARINDA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ YASALAŞTI

HIZLI YORUM YAP