DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2163617฿%0.4324

ETHEREUM

116371Ξ%3.90469

a
  • Selam Tuzla
  • TÜRKİYE HABERLERİ
  • ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: SALGINA RAĞMEN DEMİR YOLLARI İLE YURT İÇİ YÜK TAŞIMADA GERİLEME OLMADI

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: SALGINA RAĞMEN DEMİR YOLLARI İLE YURT İÇİ YÜK TAŞIMADA GERİLEME OLMADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Uuslararası Taşımalarımızdan Bakü-Tiflis-Kars Hattında Yapılan Taşımalarda Yüzde 116, İran Hattında Yapılan Taşımalarda Yüzde 63 ve Avrupa Hattındaki Taşımalarda Yüzde 15 Artış Meydana Geldi.” Dedi.

Kars’a Gelen  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Valilikte Basına Kapalı Gerçekleştirilen Toplantıda, Kentteki Yatırımları Değerlendirdi. Ardından Beraberinde Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Ak Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ve Diğer Kurum Müdürleriyle Kars Lojistik Merkezi’ni Ziyaret Eden Karaismailoğlu, Çalışmalara İlişkin Bilgi Aldı.

Bakan Karaismailoğlu, Burada Yaptığı Konuşmada, Kars Lojistik Merkezi’nde Çalışmaların Kısa Süre İçinde Biteceğini Söyledi.

Ülkenin Birçok Noktasında Birçok Alanda Çalışmalar Yapıldığını Dile Getiren Karaismailoğlu, Şöyle Devam Etti:

“Ülkemizin Her Bir Noktasında, Karada, Havada, Denizde, Raylı Sistemlerde, Uzayda Pek Çok Çalışmamız Var, Çok Büyük İşler Yapıyoruz. İnşallah Ülkemizi Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisi Arasına Yerleştirmek Ve Ülkemizi Lojistik Süper Güç Yapmak İçin 3 Binin Üzerindeki Ülke Genelindeki Şantiyemizde 400 Bine Yakın Arkadaşımızla Birlikte Büyük Bir Özveri Ve Çabayla Gayret Sarf Ediyoruz. Son 18 Yılda Ülkemizdeki Bölünmüş Yol Ağını 6 Bin Kilometrelerden 28 Bin Kilometrelere Çıkardık. Artık Dünyanın En Kaliteli, En Güvenli Yollarına Sahip Bir Türkiye Var. 28 Bin Kilometreye Çıkan Bölünmüş Yollarımızla Trafiğimizin Yüzde 80’ine Hizmet Ediyoruz.”

“UZAYDA DA GÜCÜMÜZÜ VE VARLIĞIMIZI BÜTÜN DÜNYAYA İSPAT EDİYORUZ”

Karaismailoğlu, Bölünmüş Yollarla Ülke Genelinde Taşıt Hareketliliğinin Yüzde 169 Artmasına Rağmen Trafik Kazalarında Ve Özellikle Ölümlü Kazalarda Yüzde 80’lere Varan Düşüşlerin Olduğuna İşaret Ederek, Vatandaşa Kaliteli Hizmet Vermeyi Önemsediklerini Dile Getirdi.

Demir Yollarında Çok Büyük Atılımlar İçinde Olduklarını Belirten Karaismailoğlu, “Ülkemiz Hızlı Trenlerle Daha Yeni Tanıştı, İnşallah Bunu Artırarak Devam Edeceğiz. Yine Bir Taraftan Sanayi Alanlarında, Limanlara Demir Yolu Bağlamak, İltisak Hatları Yapmak İçin Canla Başla Çalışıyoruz. Bir Taraftan İmalatlar Devam Ediyor, Bir Taraftan Projeler Devam Ediyor. Yine Denizde De İhracat Kapasitelerimizi Artırmak İçin Liman Yatırımlarımız Devam Ediyor. Uydularımızı Bir Bir Fırlatarak Uzayda Da Hem Gücümüzü Hem De Varlığımızı Bütün Dünyaya İspat Ediyoruz.” Dedi.

Kars’ın, Sarıkamış’ın Ve Çıldır Gölü’nün Kış Turizmine Elverişli Doğasıyla Dünya Çapında Turistik Bir Potansiyele Sahip Olduğuna Dikkati Çeken Karaismailoğlu, Gürcistan, Ermenistan Ve Nahcivan Özerk Cumhuriyeti Gibi Komşu Ülkelere Açılan Beş Sınır Kapısı Bulunan Kars’ın, Bölgede Uluslararası Ticaret Açısından Son Derece Önemli Bir Noktada Olduğunu İfade Etti.

“YATIRIMLAR BİZİ LOJİSTİĞİN SÜPER GÜCÜ HALİNE GETİRECEK”

Bu Nedenle Kentin Ulaşım Ağını Güçlendirecek Ve Karslıları Hak Ettiği Geleceğe Taşıyacak Her Bir Projenin Büyük Değer Teşkil Ettiğinin Farkında Olduklarını Söyleyen Karaismailoğlu, Şunları Kaydetti:

“Topraklarımız Yeni İpek Yolu’nu Avrupa’ya Bağlayan Bir Köprü. Bu Nedenle Ülkemizi Baştan Başa Geçen Kesintisiz Demir Yollarımız Ve Kara Yollarımız Çok Büyük Önem Taşıyor. Ulaştırma Ve Altyapıda Yapacağımız Stratejik Yatırımlar Bizi Gelecekte Bölgemizde Lojistiğin Lideri, Hatta Süper Gücü Haline Getirecek. Vatanın Her Karış Toprağı Dünya İle Bağlanacak, Yollarımız, Köprülerimiz, Hava Alanlarımız, Limanlarımız Lojistikte Bölgesel Bir Lider Olan Ülkemizi Dünya Ölçeğinde Daha Da İleriye Taşıyacak. Kars İlimizde De Coğrafi Avantajlarımızı Kullanarak Yapabileceğimiz, Kars’ı Lojistik Büyümemizde Bir Kilometre Taşı Haline Getirmemizi Sağlayacak Plan Ve Projelerimiz Var. Bu Merkezimiz Türkiye Lojistik Sektörüne 412 Bin Ton Taşıma Kapasitesi Sağlayacaktır. Aynı Zamanda Ülkemize 400 Bin Metrekare Lojistik Alan Kazandırılmıştır. Kars Lojistik Merkezi’nin İçine 16 Kilometrelik Demir Yolu, 5,5 Kilometrelik İltisak Hattı Yapılmıştır. Merkezin Hizmete Girmesiyle Ciddi İstihdam Oluşacaktır.”

“ULUSLARARASI BAĞLANTILARIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ”

Karaismailoğlu, Şu Ana Kadar Planladıkları 25 Lojistik Merkezinden 11’ini İşletmeye Aldıklarını Dile Getirerek, “25 Adet Lojistik Merkezinin Tamamının Hizmete Açılmasıyla Da Toplam 35,6 Milyon Ton İlave Taşıma Kapasitesi Elde Edilecek Ve 12,8 Milyon Metrekare Konteyner Stoklama Ve Elleçleme Sahası Ülkemize Kazandırılacaktır. Lojistik Koridor Oluşturma Yaklaşımıyla Uluslararası Bağlantılarımızı Güçlendiriyor, Demir Yolunun Rekabet Gücünü Artırmak İçin Lojistik Merkezler Ve Yeni İltisak Hatları Yapıyoruz. Önemli Lojistik Merkezlerimize, Demir Yollarına, Havalimanlarına Ve Sınır Kapılarımıza Hızlı Ve Güvenli Ulaşımı Sağlayacak 20 Bin 715 Kilometrelik Lojistik Kara Yolu Ağımızda Da Bölünmüş Yol Yapımı Çalışmalarımız Hızla Devam Ediyor.” Diye Konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Olarak Sadece Yolcu Taşımacılığında Değil Yük Taşımacılığında Da Demir Yolunun Kullanımını Artıracak Bir Vizyonla Hareket Ettiklerini Vurgulayan Karaismailoğlu, Şu Bilgileri Verdi:

“Ulaşım Master Planı Çalışmaları Doğrultusunda Karasal Yük Taşımacılığında Demir Yolu Payını İlk Etapta Yüzde 5’ten Yüzde 10’a Çıkarmayı Hedefliyoruz. Bu Vizyonun Ne Kadar Doğru Olduğunu Dünyayı Sarsan Pandemi Döneminde Gördük, Yaşadık. Salgına Rağmen Demir Yolları İle Yurt İçi Yük Taşımalarında Gerileme Olmadı. Temassız Taşımacılık Avantajından Dolayı Uluslararası Taşımalarda Önemli Artışlar Öngörüyoruz. Özellikle Uluslararası Taşımalarımızdan, Bakü-Tiflis-Kars Hattında Yapılan Taşımalarda Yüzde 116, İran Hattında Yapılan Taşımalarda Yüzde 63 Ve Avrupa Hattındaki Taşımalarda Yüzde 15 Artış Meydana Geldi.”

Karaismailoğlu, Bir Gazetecinin Doğu Ekspresi Seferlerinin Başlayıp Başlamayacağını Sorması Üzerine, Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) Tedbirleri Nedeniyle Sefer Düzenlenmediğini, Aşı Çalışmalarının Başlamasıyla Seferlerin Yeniden Başlayabileceğini Söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

EMNİYETİ BOMBALAYAN ESKİ PİLOT MUSTAFA ÖZKAN CEZASIZ KALMADI

HIZLI YORUM YAP