DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2163617฿%0.4324

ETHEREUM

116371Ξ%3.90469

a

YEŞİLÇAM’IN “AİLE VE SEVGİ” TEMALI FİLMLERİ TUZLA BELEDİYESİ SİNEMA GÜNLERİ’NDE

Tuzla Belediyesi Tarafından Düzenlenen “Türk Sineması Günleri” Kapsamında, Yeşilçam’ın Unutulmaz Filmlerini Sinemaseverlere Ulaştırmak Amacıyla Yola Çıkan “Sinema Yollarda” İsimli Proje “Aile ve Sevgi” Temalı Söyleşiyle Başladı. İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde Gerçekleşen Etkinlikte, Yeşilçam Oyuncuları ve Yönetmenlerinin Resimlerinin Yer Aldığı Yağlı Boya Resim Sergisi, Sinemaseverlerle Buluştu. Söyleşiye Konuşmacı Olarak Yönetmen Mustafa Karadiş, Türk Sinemasının Sevilen İsmi Ediz Hun, Dizi Oyuncusu, Tiyatrocu ve Opera Sanatçısı Ferdi Atuner, Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler, Yeşilçam’ın Sevilen İsimleri Diler Saraç, Kaynanalar ve Perihan Abla Dizilerinin Yönetmeni Hüsametin Ünlüoğlu, Yönetmen Yılmaz Atadeniz ve Sinema Yazarı Alican Sekmeç Katıldı.

YEŞİLÇAM’IN IŞIĞI SÖNMEDİ

Projeyi Hazırlayan Yönetmen Mustafa Karadiş, “SİNEMA YOLLARDA” Projesinin, Çok Güçlü Bir Hikayeye Sahip Olduğunu, Hazırlandığını ve Yola Çıktığını Aktararak Kendilerine Ev Sahipliği Yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya Teşekkür Etti.

Televizyon ve Sinemanın Toplumu Yönlendirme Gücü Olduğunu Dile Getiren Karadiş, “Bu Programda Ana Temamız ‘Aile Ve Sevgi‘dir. Yeşilçam’da, Arkadaşlık, Dostluk ve Aile Konuları İşlenirken, Oyuncularımız Bizi Hep Ağlattılar Ama Sonunda da Her Zaman Güldürdüler. Yeşilçam’ın Işığının Sönmemesinin Sebebinin Aile, Arkadaşlık ve Dostluğa Sahip Çıkan İnsanlar Olduğunu Düşünüyorum.” Diye Konuştu.

SİNEMA HAYATIN BİR GERÇEĞİ

Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın Selamını İleterek Kültür ve Sanat Hizmetleri Hakkında Bilgi Verdi. Özcan, “Sinemasız Bir Hayatı Hiçbir Ülkede, Hiç Kimse Düşünemez. Günümüzde, Sürekli Eskilerin İyi Olduğu Konuşularak Özlemle Yad Ediliyor. Bunun Özeti, Bütün İşlerde Olduğu Gibi Eğer Siz Bir İşe Kalbinizi, Gönlünüzü Katarsanız, Oradan İhlaslı Bir Sonuç Elde Edersiniz. Sinemayla Topluma Olumlu veya Olumsuz Bir Mesel Vermek Mümkündür. Bir Hekim Olarak Şunu Belirtmek İstiyorum, Yıllarca İnsanlara Anlatarak, Onlara Nüfuz Edemediğiniz Bir Meseleyi, Sinemada veya Küçük Bir Sahnede Dile Getirerek, Toplumda Bir Psikolojik ve Huy Değişikliğini Gerçekleştirdiğini Görüyoruz. Toplumsal Birlik, Beraberlik ve Sevgi Gibi Değerlerin de Bu Anlamda, Sinema Diliyle Topluma Aksettirilmesi Gerektiğinin Önemli Olduğunu Düşünüyorum” Şeklinde Konuştu.

SEVGİ, DEĞİŞEN DÜNYADA SAHİP ÇIKILMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ DEĞERLER ARASINDADIR

Türk Sinemasının Sevilen İsmi Ediz Hun da Sevginin, Değişen Dünyanın Sahip Çıkması Gereken En Önemli Değerleri Arasında Yer Aldığını Belirterek, Eskiden Türk Filmlerinin Arkadaşlık, Dostluk, Aile ve Sevgi Temalarıyla Harmanlandığını ve Bu Değerlerin Seyirciye Özenle Aktarıldığını Dile Getirdi. Hun, “İdeallerimizin, Amaçlarımızın ve Hayallerimizin Bilincinde Olduğumuz Takdirde, Bu Kuvvetli Akıntılara Karşı Koyabiliriz. Ne Uğrunda Yaşadığımızı Bilmek ve Kendi Çağlayanlarımızı Bulmak Zorundayız. İşte O Zaman Hayallerimizdeki Dünya, Gerçek Olan Geleceğimizde Şekil Bulacaktır Diye Düşünüyorum. Sinema Nehrinin Sürüklediği Bizler, Oyuncu Değil, Sanatçıyız Çünkü Sinema Sanattır.” Dedi.

AİLEMİZİ VE DEĞERLERİMİZİ MUHAFAZA EDELİM

Dizi Oyuncusu, Tiyatrocu ve Opera Sanatçısı Ferdi Atuner de Her Akşam Televizyonlarda Yayınlanan Dizilerde Algı Operasyonu Yapıldığını Savunarak, “Televizyonda Oynayan Dizilerde, Sizlere Kötü Anlamda Dokunan Şeyleri İzliyor ve Bunun Farkına Varıyor Musunuz? Ben, Genç Kızlarımızın, Erkeklerimizden Daha Haşin Bir Şekilde Kavga Ettiklerinin Farkındayım. Kız Arkadaşlar, Birbirinin Eşini veya Sevdiğini Elde Etmeye Çalışıyor ve Ne Yazık ki Bunlar Bugün Televizyonlarımızda Dizi Film Olarak Yayınlanıyor ve Farkındaysanız Bazı Haber Kanallarında Bu Olayların Gerçek Hayattaki Yansımalarını da Görüyoruz. Bir Algı Operasyonu Yapıldığının Farkında Mısınız? Lütfen Bu Tuzaklara Düşmeyelim, Ailemizi ve Değerlerimizi Muhafaza Edelim.” İfadelerini Kullandı.

AİLE SEVGİSİYLE YAŞAYABİLEN İNSANLARIZ

Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler İse “Set Ahlakı”nın Önemini Anlatarak, Yeşilçam Oyuncularına Çoğu Zaman Eşlik Ettiğini ve Onlarda Mevcut Olan Sevgi ve Saygıya, Bugünkü Dizi ve Film Oyuncularında Rastlayamadığını Söyledi.

Ülkenciler, “Konumuz ‘Aile ve Sevgi’ ve Biz de Buradaki Konuşmalarımızda, Günümüzde Çekilen Bazı Dizileri, Konularının Kötü Olduğunu Gerekçesiyle Eleştirdik. Fakat Buradan Bir Temennimi Dile Getirmek İstiyorum. Bizler, Aile Sevgisiyle Bu Toplumda Yaşayabilen İnsanlarız. Bizim Binlerce Şehitlerimiz Var, Bu Şehitlerin Aileleri, Çocukları ve Eşleri Var Arkalarında Kalan. Bir Tek Konu Yok Mu Yahu Bir Dizinin İçerisinde Küçük de Olsa Yer Alacak? Bu İnsanların Hayatını Konu Edinecek Bir Allah’ın Kulu Yok Mu?” Değerlendirmesinde Bulundu.

Konuşmaların Ardından, Yeşilçam’ın Sevilen İsimleri Ediz Hun, Diler Saraç ve Ferdi Atuner, Kaynanalar ve Perihan Abla Dizilerinin Yönetmeni Hüsametin Ünlüoğlu, Yönetmen Yılmaz Atadeniz, Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler ve Sinema Yazarı Alican Sekmeç’e Plaket Takdim Edildi.

TÜRK SİNEMASI GÜNLERİ ETKİNLİK PROGRAMI

Tuzla Belediyesi Türk Sineması Günleri, “Sinema Yollarda” Etkinliği, 17 Aralık 2017 Pazar Gününe Kadar Film Gösterimleri, Sergi ve Söyleşilerle İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde Devam Edecek.

TARİH                SAAT                        YER                              FİLM

12 ARALIK SALI 15.00 İdris Güllüce Kültür Merkezi Panel – Sergi

13 ARALIK ÇARŞAMBA 15.00 İdris Güllüce Kültür Merkezi Ayşecik İle Ömercik

14 ARALIK PERŞEMBE 15.00 İdris Güllüce Kültür Merkezi Mahalle Arkadaşları

15 ARALIK CUMA 15.00 İdris Güllüce Kültür Merkezi Ah Nerede Vah Nerede

16 ARALIK CUMARTESİ 15.00 İdris Güllüce Kültür Merkezi Bizim Aile

17 ARALIK PAZAR 15.00 İdris Güllüce Kültür Merkezi Neşeli Günler

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İLÇE BAŞKANI ÇABUK HIZLI BAŞLADI, TUZLA’DA BAKIN İLK KİMİ ZİYARET ETTİ!

HIZLI YORUM YAP