DOLAR

$%

EURO

%

GRAM ALTIN

%

ÇEYREK ALTIN

%

BİST100

%

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

a

YILDIRIM VE İMAMOĞLU ORTAK YAYINDA SORULARI CEVAPLADI

MODERATÖR İSMAİL KÜÇÜKKAYA; 16 Haziran 2019 Pazar. Tarihi Bir Akşamdayız. Tarihi Dönüm Noktasındayız. Uzun Yıllar Sonra İlk Kez İki Siyasi Rakip Canlı Yayında Birarada Halkın Merak Eden Soruları Yanıtlamayı Kabul Ettiler. Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Binali Yıldırım ve Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Ekrem İmamoğlu Hoşgeldiniz. Her İkinize Medeni Davranışınız İçin Teşekkür Ederim. Özellikle Babalar Günü’nüzü Kutluyoruz.

BİNALİ YILDIRIM; Biz de Kutluyoruz. Evlatlarım Geldi. Benim Kutlayacak Babam Olmadığı İçin. Bana Hediyeler Almışlar. Çok Güzel Bir An Oldu Benim İçin.

EKREM İMAMOĞLU; Ben de Öncelikle Bu Yayın Hayırlı Olsun, İnşallah Demokrasi İçin Çok Güzel Bir Gün Yaşıyoruz.  Dilerdim Ki 31 Mart Öncesi Olsun. Bunda Katkım Olduğu İçin Onur Duyuyorum. Sayın Yıldırım’a da Teşekkür Ediyorum. Bizi Dinleyen Herkese, Böyle Bir Şahitliğe Katıldıkları İçin Değerli Bir Süreci İzleyecekler. Burası Kırkpınar Meydanı Değil. Ben de Sayın Yıldırım’ın Babalar Günü’nü Kutluyorum.

KÜÇÜKKAYA: SAYIN BİNALİ YILDIRIM SİZİNLE BAŞLAYALIM. SEÇİMDE 31 MART SEÇİMLERİNDE OYUMU KULLANDIM. BİR HATA YAPMADIM. ŞİMDİ SEÇİMİN İPTALİYLE KARŞI KARŞIYA KALDIM. GAYET TABİİ 23 HAZİRAN’DA OYUMU KULLANACAĞIM. SORUM ŞU: BİZ BU SEÇİME NİYE GİDİYORUZ?

YILDIRIM: Tabii ki Sizin Suçunuz Yok. Ancak Sizin Oyunuz Sayılırken Şaibe Karıştı. Bizim Tercihimiz Bu Seçimin Yenilenmemesiydi. Çok Çabaladık Ancak CHP Bize Yardımcı Olmadı. Yenilenme Yönündeki Talebimizi Kabul Etmediler. Reddi Yönünde Karar Aldılar. Keşke Oyların Tamamı Sayılabilseydi. O Zaman Hiç Kimsenin Kafasında Bir Tereddüt, Şüphe Kalmayacaktı. İstanbullular’ı Yormayacaktık.

KÜÇÜKKAYA: OYLAR ÇALINDI İDDİANIZDA ISRARLI MISINIZ?

YILDIRIM: Evet Oylar Çalındı. Yüzde 10’u Sayıldı 13 Bin 929’a Düştü. Geriye Kalan Yüzde 90 Sayılsa Farklı Sonuç Çıkacağı Aşikar. Malesef Bir Dirençle Karşılaştığımız İçin Saydıramadık.

KÜÇÜKKAYA: Oyları Kim Çaldı Sorusu…

YILDIRIM: Onu Bulacak Olan Yetkililerdir. Siz Yolda Gidiyorsunuz Birisi Cüzdanınızı Çekti. Polise Gidiyorsunuz ‘Cüzdanım Çalındı’ Dersiniz. ‘Benim Cüzdanım Yer Değiştirdi’ Demezsiniz. Oyların Yer Değiştirildi, Bu Çalınmadır. Nitekim Sayımlarda da Bu Ortaya Çıktı. YSK da Bu Delilleri Dikkate Alarak Seçimin Yenilenmesine Karar Verdi.

KÜÇÜKKAYA: AYNI SORUYU SİZE DE SEÇMEK İSTERİM. BEN BİR İSTANBUL SEÇMENİYİM. HERHANGİ BİR KUSURUM YOK. BU SEÇİME NİYE GİDİYORUM?

İMAMOĞLU: Oyların Tekrar Sayılmasını İstedik Ama CHP İstemedi Yorumu Tamamıyla Yanlış Yorum. 31 Mart Gecesine Dönelim. Hızlıca Hatırlayalım. Saat Saat Hatırlayalım. Öncelikle Yaklaşık 1 Saat Olmadı ki, Seçim Kapanalı Bir Televizyon Kanallarının Bir Kısmı Burada Göründüğü Gibi Yüzde 63.84, Yüzde 33.99 Diye Yasakları Çiğneyerek Bir Süreç Başlattı. Bu Süreç Devam Etti. Veri Almama Kısmı 12 Saate Yakın Sürdü.

KÜÇÜKKAYA: YSK’NIN KARARI VERİLDİ, BİZ SEÇMEN OLARAK ZARFIN İÇERİSİNE 4 PUSALA ATTIK. NASIL OLUR DA 3’Ü GEÇERLİ 1’İ GEÇERSİZ SAYILIR?

İMAMOĞLU: Geçersiz Oylarla Beraber Sayı 13 Bin 888’e İndi. Sonra AK Parti Yetkilileri Sondaj Yapacağız Dedi. ve 13 Bin 729’a İndi. YSK Bir Karar Verdi, 24 Binden 14 Bin 657’ye İnen Oy Oranı. Şu Zarf, 4 Oy Var Burada. Oyları Çıkarıyoruz. Muhtarlık Seçimi Aynı Zarfta, İlçe Belediyesi Meclis Üyesi Seçimi, Pırıl Pırıl, İlçe Belediye Başkanlığı Seçimi, 25’i AK Parti Kazandı. Bu da Pırıl Pırıl. Şaibesi Büyükşehir Belediye Başkanlığına Dokunuyor. Yani Şu 20 TL. Diyorsun ki, ‘Senin 20 TL’nin 5 TL’si Sahte’ Buna Hiç Kimse İnanmaz. Bu Süreçte Çaldılar, Kime? Ben de Bilmiyorum Olmaz. Bu Çaldılar Lafı Olmaz. Kime Söylüyorsunuz? AK Partili Sandıkta Görev Alan Kardeşlerime Mi Söylüyorsunuz? İYİ Parti CHP’lilere Mi Söylüyorsunuz? Mektupta Çaldılar Diye Bir Tarif Yok. Meydanlarda, Caminin Önünde Çaldılar Sözü Var.

KÜÇÜKKAYA: O GÜN NE OLDU?

YILDIRIM: Olayları Çarpıtmanın Gereği Yok. İsmail Bey, Halka Konuşuyorum. Aradaki Nihai Fark 13 Bin 729. Başlangıçta 29 Bin 504 Küsür. Kaldı ki Ekrem Bey İlk Açıklamasını Akşam 9’da Yaptı. ‘9 Puan Öndeyiz’ Dediği Açıklama. Benim İlk Açıklamam 11.25’tir. Eldeki Bilgilere Göre ‘Biz Seçimi Kazandık’ Dedi.

KÜÇÜKKKAYA: BU HATA MIYDI?

YILDIRIM: Hayır Orada Bir Hata Yok. AA Niye Yayını Kesti, Kesmedi, Benim İşim Değil. Mazbatalar İşleniyor Ona Göre Genel Merkezimizden Teyit de Ediyoruz. 4 Pusula Meselesine Gelelim. Bu Tamamen Aldatmacadır. 4 Ayrı Pusula Var. Ama İtiraz Edilen Büyükşehir Belediye Başkanlığı Oyu. İlçeler İçin İtiraz Var. Maltepe İçin MHP, Büyükçekmece İçin AK Parti, Sancaktepe İçin CHP. Neden Tamamını Saydırdı? Demek ki Orada Şüphesi Var. İtiraz Olan Pusula Sayılır. Biri Niye Çalındı Gibi İşi Çarpıtmanın Gereği Yok.

KÜÇÜKKAYA: AYNI ZARFTAN ÇIKANLAR İÇİN YORUM YAPILIYOR

YILDIRIM: Oylar Ayrı Sayılıyor, Tutanaklara Ayrı Geçiyor. Ayrı Pusulularda. Biz Buna İtiraz Ediyoruz

KÜÇÜKKAYA: Şimdi Tekrar Seçime Gidiyoruz. Bu Seçimi Biraz Anlatmanızı İsteyeceğim. Bu Seçim Neyin Seçimi. Bu Seçimin Manası Ne Sizin Açınızdan. İki Kampanya Yapmış Oldunuz. Bir Takım Değişiklikler Var Kampanyanızda. Sayın Erdoğan Geri Planda Kalmış Görünüyor…

YILDIRIM: Doğru 31 Mart’a Takılmayalım. Bir Kere Ekrem Bey Şunu Söyledi; ‘Biz Yeniden Sayılmasına İtiraz Etmedik’ Dedi. Bu Kocaman Bir Yalan. CHP’nin İtirazı Var. Ve Beş Dakikada Alınan Bir Karar Var. YSK da Ret Kararına Uydu. ‘Başlayan Sayımlar Varsa Onlar Devam Etsin’ Dedi. Tamamı Sayılsaydı Sonuç Değişecekti. Bizim İstediğimiz, Tamamı Sayılsın Bu Seçim Tekrarlanmasın. Maalesef Bu Konuda Beklediğimiz Anlayışı Görmedik. Şimdi 23 Haziran’a Gidiyoruz. Söylemlerimde Hiçbir Değişiklik Yok. Baştan Beri İstanbul’u Konuşuyorum. Biz Bir İttifak İle Seçime Giriyoruz. Cumhur İttifakı’nın Adayı Olarak Ben Millet İttifakı’nın Adayı Olarak da Ekrem Bey Giriyor. İki İttifakta Partiler Var.

KÜÇÜKKAYA: YENİDEN SAYIMI AK PARTİ SÖYLÜYOR. AMA ÖZELLİKLE SİZDE 23 HAZİRAN’A YÖNELİK YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.

İMAMOĞLU: Gerekçeye Göre Karar Veriyor YSK. Sayımı Yapanların Hukuksuz Olduğunu Söylüyor. Sayımla İlgili Hiçbir Şey Yok. ‘Çaldılar’ Demiyor YSK. Soyadına Göre Seçmeni Tanıklarını Söylediler. Bunlara Kimse İnanmaz. Yenilenen Seçim Bir Demokrasi Süreci Mücadelesidir. Ben Seçilmiş Belediye Başkanıyım. Yenilenen Seçim Bir Demokrasi Mücadelesidir. 16 Milyon İnsanın Hakkını Gasp Edenlere Karşı Verilen Bir Demokrasi Mücadelesidir. ‘Beka Sorunu Var’ Diyenler. Bu Süreçte Hiç Beka Sorunu Yok. Kul Hakkı Yenmiştir.

KÜÇÜKKAYA: BEN NEDEN EKREM İMAMOĞLU’NA OY VEREYİM?

İMAMOĞLU: O Gece Her Yer Gönül Belediyeciliği Kazandı Afişleriyle Donatılıyordu. Bu Nasıl Bir Hazırlık? Biz Tutanaklarımızı Sağlam Tutmasaydık O Gece Bu İş Biterdi. Böyle Bir Kurgu Sürecidir. O İşte Yüz Binlerce Görev Yapan İnsanın Hakkı Vardır.  Biz Demokrasi İçin Mücadele Ediyoruz. Aynı Zamanda Biz İstanbul Mücadelesi Normalleşme Mücadelesi Veriyoruz. Kibirden Arınmış İnsanlarla Kucaklaşan Bir Mücadele Ediyoruz. 23 Haziran’da Herkesin Oyuna Talibiz.

KÜÇÜKKAYA: BEN 23 HAZİRAN’DA NEDEN BİNALİ YILDIRIM’A OY VEREYİM?

YILDIRIM: İsmail Bey İthamlar Var. Kul Hakkı Yemek Gibi. ‘Bunlar Kime Adres’ Diyor. Biz Açıkça Bu Seçim Sonrası Yaşanan Olayları Bir Hukuk Mücadelesi Vererek Hakkımız Aradık. Ve Bu Seçim Tekrarlanıyor. Biz Çok İstemedik Tekrarlanmasını. Bu CHP’nin Tamamının Sayılmasına Direnmesiydi, Bu Seçim Tekrarlanmayacaktı. Biz Birbirimize Yakın Oy Aldık. Neden Benim Lehime Oylar Kazanılıyor da Neden Ekrem Bey’in Kazanmıyor. Onun Kazandığı da Var Ama Ben 10 Kazanıyorum Ekrem Bey 2 Kazanıyor. Ben AA İle Görüşmedim. En Tahammül Edemediğim Şey Yalan Konuşmaktır. Ben Ne Bileyim AA’nın Veri Akışının Kesilmesini. Biz Ellerimizdeki Verileri İşleyerek Seçimi Takip Ettik. Onun Sebebi Araştırılır Bulunur. Benim Bakanlarla Görüşmem Bir Algı Oluşturulmaya Çalışılıyor. Ben Bakanlarla Her Zaman Görüşürüm. Ne İma Edilmeye Çalışılıyor? Bakanlar Seçim Sonucunu Mu Değiştirecek?

KÜÇÜKKAYA: VAATLERİNİZE BAKINCA ÖZELLİKLER SOSYAL MEDYADA BAZI ELEŞTİRİLER VAR. 25 YILDIR İSTANBUL’U YÖNETİYORLAR NEDEN ŞİMDİYE KADAR YAPMADILAR DİYE.

YILDIRIM: 25 Yıldır İstanbul’a Çok Büyük Hizmetler Yapılmıştır. Ağaç Alan 10 Milyon Metrekareydi Şimdi 60 Milyon Metrekare. 1550 Otobüs Vardı Şimdi 6 Bin Otobüs Var. 23 Km Metro Vardı Şu An 376 Km Metro Var. Su İndirimi Bizde de Var Bizim Vaatlerimizde de Var. Su İndirimi Bizim AK Parti Grubunun Önerisiyle Oylandı. Ama Ekrem Bey’in Önerdiği Değil Bizim Önerdiğimiz İndirim Tarzı Kabul Oldu.

KÜÇÜKKAYA: 31 MART’TAN SONRA MAZBATAYI ALDINIZ BİR TAKIM UYGULAMALARINIZ OLDU. 18 GÜN NE YAPTINIZ VE NE OLDU?

İMAMOĞLU: Ekrem Bey’in ‘Yalan Söylüyor’ Denmesine Kendileri Gibi Müdahale Etmeme Nedenim Programa Olan Saygımdandır. Ben Yalan Konuşmam. Sürece Dair 23 Haziran Sürecine Dair Verdiği Sayılar Tamamen Belge Üzerindendir. Binali Bey’in Lehine Oluşan Fark Budur. Yanlış Kampanya Yönettiniz. Biz 18 Günde Vaat Ettiklerimizi Tek Tek Yerine Getirdik. Bir Çok Projemiz Kopyalanıyor. Biz Açıkladığımızda ‘Parayı Nereden Bulacaksın’ Dediler. ‘Kimin Parasını Dağıtıyorsun’ Dediler. Su İndirimini Biz Gündeme Getirdik. 25 Yıldır Görevdesiniz Elbette Yapacaksınız. Bizim 18 Günde Yaptıklarımızı Kendinize Mal Etmenize Gerek Yok. Su İndirimi Ulaşım İndirimi Bizim Önerimiz. Dolayısıyla Biz Taahhüt Ettik Yerine Getirdik. Doğru Bir Şeye Eşlik de Etseler ‘Evet’ Diyeceğiz.

KÜÇÜKKAYA: ŞİMDİ BİRBİRİNİZE SORU SORMANIZI İSTİYORUM.

İMAMOĞLU: Binali Bey’e Tekrar Soruyorum, AA’nın Yaptıkları Sizin İçin Ne İfade Ediyor? Gece Yarısı Bakanlarla Yaptığınız Görüşmeleri Çok Doğal Karşılarken, AA İle Hiç Görüşmediğiniz Söylüyorsunuz. Sabaha Karşı İBB’nin Tüm Bilboardları ‘Gönül Belediyeciliği Kazandı’ Pankartlarıyla Donatılması Talimatını Kim Verdi? ‘Çaldılar’ın Muhatabını Merak Ediyorum.

YILDIRIM: AA Yetkilileri Bunu Açıklamalı. Normal Bir Şey Değil Ama Sorumlusu Ben Değilim. 25 Tane Belediye Kazanmış AK Parti. Büyükşehir Belediye Başkanlığı Meclis Üyeliklerinin 180 Tanesini Kazanmış. Ne Yapacaktık? ‘Seçimi Kaybettik’ Mi Diyecektik?

İMAMOĞLU: Talimatı Kim Verdi Diye Sordum Ben? Bu Doğru Mudur Bu Yapılmalı Mıydı? YSK Kararı Açıklamamış.

YILDIRIM: Herhalde Anlatamadık Arkadaşa, Ekrem Bey’e. 39 Belediyenin 25’ini Kazanmışız. İBB Meclis Üyelerinin Çoğunluğunu Kazanmışız. Sonuç Buyken ‘Kaybettik’ Mi Diyecektik? O Afişler Partimiz Tarafından Asıldı.

KÜÇÜKKAYA: KARADENİZ’DE ÇOK KALABALIK MİTİNGLER YAPTINIZ AMA ORDU’DA YAŞANAN OLAY ÇOK KONUŞULDU. VIP’DE NE OLDU, NEDEN OLDU NEDEN SİNİRLENDİNİZ VE BİR VALİ’YE HAKARET ETTİNİZ Mİ?

İMAMOĞLU: Biz Orada Miting Değil Bayramlaşma Çağrısı Yaptık. Ama Muazzam Bir Karşılamaya Dönmüştür. Bu Muazzam Süreç Bence Bir Tuzakla Sona Erdirilmek İstenmiştir. Benim Oradaki Tavırlarım Netti. Nasıl Sükûnete Çağırdığım Belli. Benim VIP Diye Bir Derdim Yok. Benim Öyle Bir Sıkıntım Yok. VIP Süreçlerinin Çok Daha Netleşmesi Gerekir Bu Ülkede. Ben Söylediğimi Anlattım. Ben Ne Söylediğimi Biliyorum. Ama Bu Konu İstanbullunun Konusu Değil. Hakaret Etmedim. ‘Basitleşmiştir’ Demek Hakaret Etmekse…

KÜÇÜKKAYA: ÇOK GÜÇLÜ BİR İSİM OLMANIZA RAĞMEN İZMİR’DEN ADAY OLUP KAYBETTİNİZ. İSTANBUL’DAKİ SEÇİMDE GERİDE KALDINIZ. BUNU ANALİZİNİ YAPTINIZ MI?

YILDIRIM: İzmir Seçimi Çok Geride Kaldı. 17-25 Aralık’ın Gölgesinde Bir Seçime Gidildi. İzmir Tarihinde Alınabilecek En Yüksek Oyu Aldık. Buradaki Seçim Sonuçlanmadı. Buradaki Seçimin Kaybedeni Kazananı Yok. Hayretle İzliyorum. Ekrem Bey Doğru Söylememeyi Alışkanlık Haline Getirdi. Ne Dedi? ‘Soruları İsmail Bey’den Aldı’ Dedi. ‘Saadet Adayının Çocuğu İGDAŞ’tan Çıkarıldı’ Dedi. Kendisi Çıktı Yalanladı. Web Sitesi İddiaları Yalanlandı. En Yakına Arkadaşı Fatih Portakal Bile ‘Ordu İşi RTÜK’e Takılacağı İçin Yayınlamıyoruz’ Dedi. İki Gün Düşündü Taşındı, ‘Basitlik’ Diye Bir İcatta Bulundu.

Aslında Validen Özür Dilemesi Gerekir Demiştim Şimdi Diyorum ki İstanbullulardan ve Milletten Özür Dilemesi Gerekir. Çünkü Millete Yalan Söylemiştir.

KÜÇÜKKAYA: BEN KİMSEYE SORU FİLAN VERMEM. FATİH ALTAYLI HABERTÜRK’TE SİZE SORULARI VERDİĞİMİ VE İMAMOĞLU’NU ARAYIP SORULARI SİZE VERDİĞİMİ SÖYLEDİ. BU ABSÜRT.

İMAMOĞLU: Sayın Yıldırım Yanlış Bilgilendirilmiştir. Burada Üzücü İfadelerde Bulunmuştur. ‘Yalan Söylemiştir’ Sözünü Üzerine Basa Basa Söylemiştir Bu Kibirli Bir Tavırdır. Benim İfademde İsmail Küçükkaya Yok. Ama Sayın Yıldırım Öyle Söyledi. Ben Dedim ki ‘Bana Gelen Bilgi Soruların Belirlenmesi ve Moderatöre Verilerek Öyle Sorulması.’ ‘Bana Yalan Söylemiştir’ Dediniz Ama Öyle Sabırlı Durdum ki. Son Sözüm. Benim Oradaki İfadem Nettir. ‘Yalan Söylemiş’ Cümlesini ‘Kötü Söz Sahibine Aittir’ Diyerek Kapatıyorum.

KÜÇÜKKAYA: SAYIŞTAY RAPORUNDA 700 MİLYONLUK BİR ZARARDAN BAHSEDİLİYOR. İBB’NİN ZARARLARI İDDİASIYLA İLGİLİ NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

YILDIRIM: Sayıştay Raporunu Siz Gördünüz Mü. Sayıştay Raporunda Öyle Bir İfade Yok. Bu Yalan. Yalan Olduğu İBB Tarafından Açıklandı. Değerli Arkadaşımızın Bu Konularda Daha İlkeli Davranmasını İsterim. Ortaya Atıp Kafa Bulandırmak İstediği Bütün Meselelerin Doğru Olmadığı Ortaya Çıktı. Belediye Vakıflara Kaynak Aktaramaz. FETÖ Nasıl Bir Belayı Başımıza Sardıysa O Vakıflar Bu Belayı Yaşamamamız İçin Çalışıyor.

KÜÇÜKKAYA: BİNALİ BEY FETÖ VURGUSU YAPTI. SİZ BAŞKAN SEÇİLİRSENİZ İBB’DE FETÖ’YLE MÜCADELE BAĞLAMINDA NE YAPACAKSINIZ? BUNLARIN OKULLARINA GİTTİNİZ Mİ PENSİLVANYA’YA GİTTİNİZ Mİ?

İMAMOĞLU: Benim Uzaktan Yakında İlgim Temasım İlişkim.. Siyaset Öncesi Eleştiren Siyasette de Buna Devam Eden Birisiyim. Sayın Yıldırım Çok Talihsiz Bir Şey Dedi. ‘FETÖ’yle Mücadele İçin Bu Derneklere Yardım Yapılıyor.’ Dedi. Belediye Var. Ben Belediyeye Güvenemeyeceğim de… TÜRGEV’e 51 Milyon. Ben Yurt Yapamıyorum da Vakıflara Mı? Benim Ne İşim Var Üç Beş Dernekle.Vakıflarla Ortak Çalışılır Ama Yurdu İBB Yapacak. Zaten Başımızda Bir FETÖ Belası Oluştu. Sorarım Size Bu Nedir? İBB Olarak Yurtlar Yapacağız. Bugüne Kadar Açılmamış Kreşi Çok Önemli Görüyoruz. Biz O İşten Anlamayız. Devletinin Güçlenmesine İnanan Bir Ahlaktan Geliyoruz.

KÜÇÜKKAYA: FETÖ’YLE MÜCADELE KONUSUNDA SİZ NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

YILDIRIM: ‘Temiz Vakıflara Veririm’ Diyor da Nasıl Yani, Deterjanla Yıkayarak Mı Belirlenecek? İstanbul’da 23 Bin Tane Vakıf Dernek Hemşehri Derneği Var. Bunların Hepsine Büyükşehir de İlçe Belediyeleri de Destek Oluyor. Hiçbir Şekilde Belediyeler Bu Kuruluşlara Nakdi Destek Olamaz. Vakıflara Destek Olmak Yanlış Bir Şey Değil. Sizin Yapamadığınız İşleri Onlar Yapıyorlar. Memnun Oldum FETÖ’ye Yönelik Beyanatından. Mahkemelerde Hesabını Veriyor İhanet Kısmı.

KÜÇÜKKAYA: SİZ BAŞKAN SEÇİLİRSENİZ KENT YOKSULLUĞUNU AZALTMA KONUSUNDA NE YAPACAKSINIZ?

YILDIRIM: Ekonomik Bir Sıkıntı Çekiyoruz. Bu da İnsanların Hayatına Öyle Veya Böyle Yansıyor. Birçok Müjdemiz Vaadimiz Var. İstanbul Avrupa’nın 13. Büyük Ekonomisi. 500 Bin İstihdam Sağlayacağız. Tuzla’da Biyoteknoloji Vadisi Kuracağız. Burada 50 Bin Kişiye İstiham Sağlayacağız. Yapay Zeka Merkezinde Gençleri İstihdam Edeceğiz. Buradaki İstihdam Miktarı da 24 Bin 500 Olacak. Pendik’te Bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurulacak. Burada da 50 Bin İstihdam Ön Görüyoruz. Atatürk Havalimanı Hem Millet Bahçesi Hem de Fuar Alanı Olacak. Amacımız Avrupa’daki 50 Milyonluk Fuar Kongre Turizminin Yüzde 10’undan İstifa Edelim.

KÜÇÜKKAYA: SİZ BAŞKAN SEÇİLİRSENİZ KENT YOKSULLUĞUNU AZALTMA KONUSUNDA NE YAPACAKSINIZ? MESELA KADIN İSTİHDAMI DA BUNA AİT. SİZ NE VAAT EDİYORSUNUZ?

İMAMOĞLU: Öncelikle Şu Yanlışı Düzeltelim. Temiz Vakıflarla İş Birliği Yapacağım Dedim. Bu Şehir Yoksulluğu Var. Üç Gençten Biri İşsiz. Okutamamışız Meslek Sahibi Yapamamışız İş Sahibi de Yapamamışız. Bizim Uğraşacağımız Şey Kesinlikle İsraf. Belediyenin Parasını Tasarrufla Beraber Kullanmak. Dört Aileden Birisi Açlık Sınırında. Açlık Sınırındaki Ailelere 2020 Liraya Kadar Maddi Destek Sunacağız. Bunu Evin Kadınıyla Paylaşacağız. Eğitim Destek Paketinin İçinde 500 Bin Öğrencimiz Var. Çocuklarına Yemek Veremeyen Ailelere Kumaya Destek Paketi de Var. Bölge İstihdam Ofislerine Gelen 200 Bin İnsanımıza İş Bulacağız. Ulaşımda 12 Yaş Altına Ücretsiz Yapacağız.

KÜÇÜKKAYA: BEN İSTANBUL’DA YAŞAYAN KÜRT KÖKENLİ BİRİYİM. HANGİNİZE OY VEREYİM? BENİ İKNA EDİN…

İMAMOĞLU: Yoksulluktan Bahsettim Değil Mi? Ben Kimden Bahsediyorum. Bunu Derken Kürt Kökenli Mi Diyorum Türk Kökenli Mi Diyorum? Bunu Derken 16 Milyon İnsanımız Diyorum. Genel Başkanımızla Yola Çıkarken Dedi Mi Ben İstanbul İttifakının Adayı Olmak İstiyorum. Partizanlığı Söküp Atacağız. Partiler Araçtır. Amaç Olmamalıdır. Sadece İttifak Partilerinin Adayı Değilim. Sadece İttifakı Partilerinin Başkanı da Olmayacağım. Biz Bu Milleti Barıştırmaya Geliyoruz. Bağcılar’daki Çocukla Kadıköy’deki Çocuğu Eşitlemeye Geliyoruz. Barış Eşitlik Özgürlük Mahallede Başlar. Bu Kadar Keyifli Bir İstanbul İnşası Çabası İçindeyiz. Partizanlığın Yok Edilmesinde Sadece Ben Değil Sayın Yıldırım’da Mücadele Etmelidir.

KÜÇÜKKAYA: AYNI SORUYU SİZE DE YÖNELTMEK İSTERİM.

YILDIRIM: Biz Hizmet Yaparken İnsanların Etnik Kökenine Bakmayız. İnançlarına Bakmayız ve İnsanlarımızın Hizmet Götürürken Herkese Aynı Hizmeti Götürürüz. Prensibimiz Budur. Seçimlerde Kampanyada Parti Vardır. Biz Partizanlık Yapıyorsak Adres Bizeyse Bunu Şiddetle Reddederim. İzmir’in Toplu Taşıması İZBAN’ı Biz Belediye İle Beraber Yaptık. Partizanlık Asla Bizimle Beraber Telaffuz Edilmez. Türkiye’nin Her Köşesine Hizmet Götürdük. İstanbul’a Yapılan Hizmet Asla İsraf Değildir. İstanbul’a 1994’ten Beri Hizmet Ediyorum. 4,5 Yılda İDO’yu Kendi Sınıfında Dünyada 1 Numara Yaptım.

KÜÇÜKKAYA: ÜLKEYE BU AKŞAM ÇOK BÜYÜK BİR İYİLİK YAPTINIZ. HER İKİNİZDEN MAL VARLIĞI BEYANINIZIN AÇIKLANMASI İSTENİYOR. BAŞKAN SEÇİLİRSENİZ MAL VARLIĞI BEYANINDA BULUNUR MUSUNUZ?

YILDIRIM: Mal Varlığı Beyanından Bulunmak Bizim Keyfimizde Değil. Mecbursunuz Buna. Ben 16 Yıldır Mal Varlığı Beyanı Veriyorum. Her Sene de Değişiklik Olursa Yeniliyoruz. Kamuoyuna Açıklama Diye Bir Adet Yok. Ama Hiç Problem Yok. Benim Açımdan Hiçbir Sakıncası Yok. Çocuklarımın da Hiçbir Koruması Yok. Onların ki de Kamuya Açık. Biz Hiçbir Şekilde Mal Varlığımızla Geçmişimizle Her Zaman Hesap Verdik. Bundan Sonra da Vermeye Hazırız.

İMAMOĞLU: Sayın Yıldırım’ın Açıkladığı Gibi Kamu Görevlisi Olmamızdan Dolayı Mal Beyanımızı Veriyoruz. Hatta İBB Başkanı Seçildikten Soran da Beyan Etmiştim. Yeni Bir Siyasi Dönem Yeni Bir Süreç Şeffaflık Katılımcılık… Başkan Olma Milletvekili Olmak Bir Meslek Değil. Bunlar Görev. Ama Erdemli Ahlâklı Hesap Vermek Noktasında Dürüstlüğümüz Ortaya Koymak Adına Bu Önerinizi Sayın Yıldırım Gibi Zevkle Kabul Ediyorum. Ama Ailece Olmalı. Bunu Beyanında Bulunmak Yarındaki Kaygıları Çözüme Kavuşturmak Gibi Olur.

KÜÇÜKKAYA: İSTANBUL’DAKİ MÜLTECİ MESELESİ HAKKINDA SEÇİLİRSENİZ NE YAPACAKSINIZ?

İMAMOĞLU: Mülteci Konusunu Biz İyi Yönetemedik. Mülteci Konusu Bir Takım Evrensel Hükümler Taşır. Güneyimizde Yaşanan İnsanlık Dışı Olayla Sonrası Türkiye Yalnız Bırakılmıştır. Bunu Ben 3,5 Yıl Önce Fransa’da Katıldığım Bir Toplantıda Söyledim. ‘Siz Bizi Bu Süreçte Yalnız Bırakarak Dünyayı Başka Bir Tehlikeye Sürüklüyorsunuz’ Diyerek Katılımcılara Seslenmiştim. Kayıtlı 547 Bin Suriyeli Var İstanbul’da. Kayıt Dışıyla Birlikte Göçmenleri 1 Milyona Ulaştığı Yönünde Gözlemler Var. Bir Masa Kuracağız ve Aktif Olarak Çalışacak. İBB’nin Böyle Bir Politikası Yok. Sessiz Kulakları Tıkalı. Bir Envanter Çalışması Yapacağız. Çocuk Evlilikleri Görüyoruz. Çocuğu ve Kadını Koruyacağız. Plaja Girmesi Yasak Filan. Yanlış Net Nokta. Bir Anda 3,5 Milyon Mülteci Ülkenin Her Yerine Dağılmamalıydı. Biz Uluslararası Alanda da Bu Ülkenin Sesi Olarak Gidip Güneyimizde Yaşanan Olaylarda Sadece Petrolü Düşünerek Oradaki Barışa Katkı Sunmayarak Bu Konuyla Bizi Yalnız Bırakamazsınız. Vatandaşımızı Ekmeğinin Elinden Alındığını Düşünüyor Biz Aktif Rol Alacağız.

YILDIRIM: Göçmen Konusu Özellikle Suriyeliler Bu İnsanlar Ölümden Kaçtılar. Bize Sığındılar. Misafir Ettik. Bu İşin Başlangıcı Böyle Oldu. Bunlar Geçici Koruma Statüsündeler. Nerede Olurlarsa Olsun. Bunların Hepsi, Kaydı Var. Eğitim ve Sağlık Hizmeti de Veriliyor. Şu Görüşüne Katılıyorum. Uluslararası Camia Bunlara Gerekli Desteği Vermedi. Bunlar Geçici Gidecekler. Afrin Harekatı’nı Yaptık. Bir Kısmını Gönderdik, Cerablus’u El Bab’ı Aldık, Gönderdik. Şimdi Fırat’ın Doğusundaki Bölgeyi Temizleyip Oraya da Göndereceğiz. Ama Belirli İlçelerde Sayı Fazla Burada Bir Asayiş Sorunu İstanbulluların Huzurunu Kaçıran Olaylara Karışırlarsa Bunların Normal Seyirde Gitmesini Beklemeden Hiç Kusura Bakmasına Tutar Göndeririz. Ama Belediyenin Bu İşi Tek Başına Yapması Mümkün Değil. Bu İş Merkezi Hükümet İle Yapılacak. İBB’de Mültecilerle İlgili Bir Birim Var.

KÜÇÜKKAYA: KADINLARA YÖNELİK POLİTİKALARINIZ KONUSUNDAN NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

YILDIRIM: Asıl Yoğunlaşmamız Gereken Kesim Ev Kadınları. Onların da Sosyalleşmeye Dışarı Çıkmaya İhtiyacı Var. Onların El Emeği Göz Nurlarını Değerlendireceğiz ve Her Eve Katkı Sağlayacağız. İstanbul’un 300 Mahallesinde Kreş Yok. Bu 300 Mahallede Kreş Yapacağız. Ev Kadınları Çocuklarını Rahat Bir Şekilde Bırakacak. Ekrem Bey Beylikdüzü’nde 12 Kreş Vaadinde Bulunmuş Ama 1 Tane Yapmış.

İMAMOĞLU: Siyasi Kalitemiz Konusunda Bir Yorumda Bulundu. Bu Hoş Bir Yorum Değil. Beylikdüzü Halkı Ortaya Koyduğu Takdirle Net Bir Refleks Ortaya Koymuştur. Bugün Vaat Verme Konusu Bize Aittir. Sayın Yıldırım’a Şunu Söylemeye Çalıştım. 25 Yıla Yakındır 15 Yıl da AK Parti Olmak Üzere Yönetimdesiniz Zaten. Siz Bir Şey Yapmamışsanız ve Bugün Bunları Vaat Haline Getirdiyseniz Sevindirici. Bizim Vaatlerimize Eşlik Ediyor Oluşu Mutlu Edici. Bunu Eleştirmem. Biz Hızlıca 150 Kreş Açacağız. En Fazla Çocuk Sayısı Olan ve Kreşi Olmayan Mahallelerde Açacağız Bunu. Kadın Emek Ofisleri Satın Alma Garantisiyle Çalıma Hakkı Tanımak.. Annelere 0-4 Yaşa Arası Bebekleriyle Ücretsiz Ulaşım Hakkı Tanıyacağız. Bütün Sosyal Tesislerinden Yüzde 40 İndirim Sağlayacağız.

KÜÇÜKKAYA: AZ ÖNCEKİ SORUYA EK OLARAK SORAYIM. SİZ FETÖ ELEBAŞINA GİTTİNİZ Mİ? YURTLARINDA KALDINIZ MI?

YILDIRIM: Yok… Ben Ne Örgüt Elemanı FETÖ’yü Görmüşüm Ne de Yurtlarında Kalmışlığım Yok.

KÜÇÜKKAYA: İSTANBUL’DAKİ ÇARPIK YAPILAŞMA İLE İLGİLİ NELER YAPACAKSINIZ?

İMAMOĞLU: İstanbul Şehrinin Yönünü Çizeceğiz. 2030 ve 2050 Hedeflerini Ortaya Koyacağız. İstanbul’un 150 Mahallesi Tarımda Kalacak Diye Bir Planlama Getireceğiz. İstanbul Yeşil Alan Bakımından Dünyanın En Sıkıntılı Metropollerden Biridir. Biz 15 Vadide Yaşam Vadisi Açıkladık. Kuzey Ormanlarına Verilen Tahribattan Sonra Kuzey Kuşağı Açıkladık. İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Çok Önemli Bir Konu. Bu Kenti 25 Yıldır Yönetenler “Bu Şehre İhanet Ettik” Dedi. Ben Demedim… Katı Sıkı Bu Şehrin Değişmez Kurallarını Vaat Edeceğiz. Nereye Gittiğini Vaat Eden Uygar Bir Kent İnşa Edeceğiz.

YILDIRIM: Yeşil Alan Bir Şehir İçin Önemli. Birisi Şehrin Nefes Alması. Bizim de 20 Tane Yeşil Koridor Projemiz Var. Buralar Dere Vadisi. Bu Dereleri İhya Edeceğiz. 37 Milyon 500 Bin Metrekare İlave Alan Kazanmış Olacağız. Buradan da Yatayda Millet Bahçelerine Geçiş Olacak. Her Mahallede 200 Metre Mesafede Çocuk Parkı Olacak. Sonra Semt Parkları ve Sonra Millet Bahçeleri. Hem Yeşil Alanları Artıracağız Hem de Depremde Geçici Barınma Alanları Olarak Kullanacağız. Bunu Yapınca İstanbul’un Kişi Başı Yeşil Alanı 10 Metrekarenin Üzerine Çıkmış Olacak. Dikey Yapılanma Kötü Bir Şey. İlçeler Bazında Bir İnceleme Yaptım. 22 İlçede Yoğunlaşmış 18 Tanesi CHP’li Belediye.

KÜÇÜKKAYA: ULAŞIM KONUSUNDA NE VAAT EDİYORSUNUZ?

YILDIRIM: Ulaşım Benim İşim. Tevazuya Gerek Yok. Türkiye’de Bu İşi Hallettim. İstanbul’da Ne Yapacağız? Biz 2024’e Kadar İnsanların Trafikte Yarım Saat Kazanmalarını Sağlayacağız. Yapacağımız Raylı Sistemlerle. Metronun Payı Süre Sonunda Yüzde 48’e Çıkacak. Bugün Yüzde 18. Yüzde 30 Artmış Olacak. Bu En Önemli Projemiz. Bilmiyorum Ekrem Bey Marmaray’ı Kullandı Mı? Bugüne Kadar 350 Milyon Kişi Faydalandı. Metrobüs Güzergahı Biz Otonom ve Akıllı Metrobüs Araçlarıyla Değiştireceğiz. Üstelik Bu Güzergahta Bir Otoyol Daha Yapacağız. Ayrıca Levent İle Mahmutbey Arasındaki Metroyu da Açmış Olacağız. Bunu Ben Yaparım Çünkü Daha Önce Türkiye’de Yaptım.

İMAMOĞLU: Ulaşım İşi Bütüncül Bir Yaklaşım ve İnsanla Çözüm Bulmadır. Bütün Aktörlerle Birlikte Çalışacağız. Biz Taksicinin Minibüsçünün Köprüleri Ücretsiz Kullanımı Konunda Girişimde Bulunacağız. Gişelerin Şehir Dışına Çıkması Konusunda Girişimde Bulunacağız. İstanbul’u Halledemediler. İstanbul Dünyanın En Sıkışık İkinci Kenti. Durakta Bekleme Süresi Ortalama 20 Dakikayı Geçiyor. Trafikte Geçirilen Süre 91 Dakika. İstanbul’u Bütünleşik Ulaşım Ağıyla Biz Çözeceğiz. Evet Marmaray’dan Geçtim. Çok Teşekkürler. Senede Sadece 8,3 Km Yaptılar. Deniz Ulaşımı Yüzde 10’lardan Yüzde 3’lere Düştü. TEM’de Megabüs Hattı Kurarak Metrobüs Hattının Yükünü Hafifleteceğiz.

KÜÇÜKKAYA: BUYURUN SÖZ SİZLERİN

İMAMOĞLU: Buradan Çıkışta Kendisi de Uygun Görürse İki Hanımefendinin Beraber Olduğu Bir Fotoğrafı Vermek İsterim. Bu Şehrin Kucaklaşmaya İhtiyacı Var. Adayların Dışında Üretilen Dilleri Bir Kenara Bırakalım. Belediye Tesislerinde Alkol Olacakmış. Ben 9 Tane Tesis Açtım Hiçbirinde Alkol Yok. Bu Şehir Akılla Bilimle Bir Arada Barış İçinde Elit Paylaşarak Katılımcılığı Hakim Kılarak Muazzam Bir Kent Var Edeceğiz. Benim En Büyük Ekibim 16 Milyon İstanbullu. Adil Bir Kent Var Etme Konusunda Çabamızı Gösteriyoruz. 23 Haziranda Herkes Sandığa Gitsin.

YILDIRIM: İstanbul Müjdelenmiş Bir Şehirdir. 15 Milyon 67 Bin Nüfusu Vardır. İstanbul’un İlk Defa Geçen Yıl 60 Bin Nüfusu Azaldı. Anadolu’da Alt Yapıyı Çok Güzel Yaptığımız İçin Vatandaşlarımız Dönüyor. İstanbullulara Söyleyeceğim Şudur. 16 Ülkeme Dolu Dolu Hizmet Yaptım. Bu Şehir Beni 11 Yaşındaki Binali’den Binali Yıldırım Yaptı. Beni Binali Yıldırım Yapan Bu Şehre Çok Güzel Hizmetler Yapmaya Hazırım. Daha Önce Yaptıklarımı Yeni Yapacaklarımla Taçlandıracağım. İstanbul’un Ulaşımını 5 Yıl İçinde Çözeceğim. Deniz Taşımacılığını Aktarmada Bedava Yapıyoruz. Son Sözüm Vatandaşlarıma İstanbul’da Herkes Sandığa Gitsin. Sözlerini 23 Haziran’da Söylesinler Diyorum. Ekrem Bey’i Çaya Davet Ediyorum.

Yıldırım ve İmamoğlu Aileleri Olarak Ortak Yayın Sonrası Aile Fotoğrafı Çektirdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İBB ÇALIŞANLARI CHP ADAYI İMAMOĞLU’NU PROTESTO ETTİ

HIZLI YORUM YAP