DOLAR

$%

EURO

%

GRAM ALTIN

%

ÇEYREK ALTIN

%

BİST100

%

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

a

KURBANLIK FİYATLARI BELLİ OLDU

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, Türkiye Genelinde Kurban Bayramı’nda 800 Bin-Bir Milyon Aralığında Büyükbaş, 2,5-3 Milyon Küçükbaş Hayvan Kesildiğini Kaydederek, Halihazırda Türkiye’nin Yeterli Stokunun Bulunduğunu, Mevcut Hayvan Varlığının Fazlasıyla Yetebileceğini Bildirdi.

İstanbul’da Bu Yıl 80 Bin Civarında Büyükbaş, Bir Milyona Yakın da Küçükbaş Kesildiğini Dile Getiren Yücesan, Henüz İstanbul İçin Sevkiyatların Başlamadığını Ancak Belediyelere ve Özel Kesim Yerlerine Satış İçin Çok Sayıda Talep Geldiğini, Bu Durumun da Hayvan Sayısının Yeterli Olduğunu Gösterdiğini Anlattı.

Yücesan, Büyükbaş Kurbanlık Fiyatlarının Geçen Yıla Göre Yüzde 10-15 Yukarıda Olduğunu Belirterek, “Geçen Yıl Kurbanlık Canlı Büyükbaşların Kilogram Fiyatları 22-23 Lira Civarından Başlıyordu. Bu Yıl Büyükbaşta Kilogram Fiyatları 26 Liradan Başlayacak. Yıllık Enflasyonun Yüzde 15,7 Olduğunu Düşünürsek Artışın Enflasyondan Düşük Olduğunu Söyleyebiliriz.” Diye Konuştu.

Küçükbaşta da Geçen Yıla Göre Yüzde 10-15 Artış Yaşanmasını Beklediklerini Aktaran Yücesan, “Karaman Anadolu Koyununun Kilogramının 23-24 Liradan, Kıvırcık Koyunların İse 24-25 Liradan Satışa Çıkması Bekleniyor. Ancak Hem Büyükbaşta Hem de Küçükbaşta Bu Fiyatlar Beklenen Rakamlar. Arz Fazla Olursa Rakamların Geçen Yılla Aynı Seviyelere İnmesi Mümkün Olacaktır.” İfadelerini Kullandı.

“ANADOLU’NUN HER YERİNDEN YERLİ HAYVAN GETİRİLECEK”

Yücesan, İstanbul’da Satılacak Büyükbaş Hayvanların Anadolu’dan ve Trakya’dan Getirileceğini Belirterek, Özellikle Yerli Hayvanların Pazarlarda Satışa Çıkarılacağını Söyledi.

Anadolu’nun Hemen Hemen Her Yerinden Canlı Hayvan Geleceğini Dile Getiren Yücesan, Bu Konuda Özellikle Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Tokat, Yozgat ve Adapazarı Gibi İllerin Başı Çekeceğini Anlattı.

Perakendecilerin İthal Et Sattığında Daha Fazla Kazandığını Dile Getiren Yücesan, “Ancak Ben Buna Rağmen İthal İstemem. Özellikle Et ve Gıdada Yerlilik, Millilik Çok Önemlidir. Bana Kalsa Bedava da Olsa İthal Et Satmam. Çünkü Her Zaman Kendi Besicimin, Kendi Çiftçimin, Kendi Üreticimin Kazanmasını İsterim.” Dedi.

Yücesan, Son Dönemde Türkiye’de Kırmızı Ette Perakende Satışların Azaldığına Dikkati Çekerek, Ekonomik Olumsuzluğun Yanı Sıra Geçen Yıldan Bu Yana Kırmızı Etle İlgili Olumsuz Söylentilerin de Bu Düşüşte Etkili Olduğunu Söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SAĞLIKTA YENİ DÖNEM! BAKAN DETAYLARI AÇIKLADI

HIZLI YORUM YAP